005 Hata Kodu Nedir?

  • Mayıs 3, 2019
  • (0)

Günümüzde kredi kartı kullanıcıların artması her ne kadar bankaları için bir avantaj olsa da bazı risk kriterlerine göre bankalar müşterilerine kısıtlamalar koymaktadırlar. Bunlar bazen kartın tamamen kısıtlanması gibi bazen de günlük limit sınırlaması şeklinde olabiliyor. Müşteriler alışverişleri esnasında pos cihazında ödeme gerçekleştirirken bazen 005 hata kodu ile karşı karşıya kalabiliyor. Bu özellikle internet alışverşinde kredi kartı kullanılması esnasında çok fazla yaşanılan bir durumdur. Bunun sebebi is özellikle internet üzerinden yapılan alışverişlere bankaların koydukları günlük harcama limitleridir. Bu kısıtlamalar her banka müşterisi için değilse bile bazı bankalar bu uygulamayı sıklıkla kullanmaktadırlar.

Banka 005 Hata Kodu

Bazı bankalar müşterileri için günlük olarak belli bir miktar işlem hakkı tanımaktadırlar. Bu sadece bir kerelik işlem ya da belli limitli bir işlem olabilmektedir. Bu gibi durumlarda 005 hata kodu ile karşılaşmak mümkündür. 005 RED-ONAYLANMADI olarak görülen bu hata alışveriş onayının gerçekleşmediği anlamına gelmektedir. Bu hata ile karşılaşıldığı zaman banka ile iletişime geçilmeli ve sorunun nereden kaynaklandığı öğrenilmelidir. Muhtemel olarak bankanın koymuş olduğu günlük limit sebebi ile çıkan bir red yazısıdır. Bunun için bankadan günlük limit öğrenilebilir ve günlük yapılacak alışveriş bu limite göre belirlenebilir. Bu hata ile karşılaşıldığı zaman müşteri banka ile irtibata geçerek banka limitini yükseltme talebinde bulunabilir. Bankanın uygun görmesine bağlı olarak bu işlem on beş dakika içerisinde yapılabilmektedir. Bazı güvenlik önlemlerini dikkate alarak banka müşteriye çeşitli sorular yönelterek bu işlemi gerçekleştirecektir.

005 RED-ONAYLANMADI Ne Yapılabilir?

Hatanın karşılaşıldığı durumda pos cihazının arızalı olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bazı durumlarda pos cihazının arızasına göre de banka yapılan işlemi reddedebilmektedir. Bunun için pos cihazı açılıp kapatılarak kontrol edilmelidir. Eğer pos cihazında herhangi bir hata yok ise banka ile iletişime geçilerek hatanın kaynağı öğrenilmelidir. Günlük limit yetersizliği sebebi ile gerçekleşen bir hata ise bankadan limitin artırılması talep edilmelidir. Varsa başka bir kart ile ödeme yapılmalıdır. Ya da kartın limiti kadarı kullanılmalı kalan için ise nakit ödeme yapılmalıdır. Ya da alışveriş iptal edilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir