1 Ons Kaç Gram Altın Eder? Ons Gram Altın Hesabı

  • Kasım 2, 2019
  • (0)

Ons (oz), bir kütle ölçüsüdür. Çoğunlukla yaygın olan ons çeşidini ifade etmek için kullanılır. Fakat başka ons çeşitleri de vardır. Örneğin Troya Onsu Ortaçağda Avrupa’nın önemli ticaret kentlerinden biri olan Troyes şehrinde kullanılan ağırlık sistemine ait bir birimdir. Çoğunlukla platin altın ve gümüş gibi metallerin veya değerli taşların ölçülmesinde kullanılır. Peki, 1 Ons Kaç Gram Altın Eder?

1 Ons Kaç Gram Altın Eder

Ons bir kütle birimidir ve altında 31,10 gram ağırlığa tekabül etmektedir. Yani 1 ons altın 31,10 gram altın etmektedir. Altın, platin, yakut, gümüş ve elmas gibi değerli madenlerin fiyatları ons ile hesaplanır.

Altının onsu ise 31,10 gram saf altını ifade etmek için kullanılır. Her ne kadar ons olarak ifade edilse de altın gramla da işlem gören değerli bir madendir. Gramla alım satım onsla alım satıma göre daha pratiktir. Bunun sebebi günlük işlemlerde küçük miktarlarda altının daha rahat alınıp satılmasını sağlamasıdır. Ons ise genellikle altının Türk Lirası cinsinden karşılığını hesap etmekte kullanılır.

Ons İle Hesaplama Nasıl Yapılır?

Diyelim ki bir ons altın 1504 Dolar ederinde olsun. Dolar kuru ise 5,77 Türk Lirası iken bu durumda 1 gram 24 ayar altının Türk Lirası cinsinden karşılığı (1504×5,77/31,10=279) 279 Türk Lirası olarak tepit edilir. Yapılan hesap onsun birim fiyatının 31,10 ile bölünüp Dolar kuru ile çarpılmasıdır.

Ons Altın Nedir?

Altın, platin, gümüş, elmas yakut gibi değerli materyallerin fiyatlarının hesaplanması ons ile olur. Uluslararası piyasalarda ons altın 31,10 gram Has Altın demektir. Ons altın, gram altının Türk Lirası cinsinden değerini hesaplamak için kullanılır, daha sonra gram altın fiyatı üzerinden ziynet altınlar hesap edilir.

Gram Altın Nedir?

Gram Altın, 1 gram altın ile ifade edilen altın değeridir. Gram Altın, İstanbul Altın Rafinerisi’nin tescilli markası olmakla beraber çeşitli saflıklarda üretilen, örneğin 0.995 ve 0.999 gibi, belirli ağırlık ve belirli saflıktaki, işlem görmemiş altın külçeleridir.

Gram Altın Nasıl İşlem Görür?

Gram altın Türkiye içindeki bütün kuyumcu dükkânlarında, sarraflarda ve döviz bürolarında işlem görür ve nakit paraya çevrilebilir. Türkiye’den hariç, yabancı bankalar ve Dubai Altın Borsası’nda da işlem görmeye açıktır. Gram altın ayrıca ülkemizde düğünlerde takı olabildiği gibi halk arasında borç verme işlemlerinde de kullanılmaktadır.

Ons Altın ve Gram Altının Farkları

  • Ons altın uluslararası piyasalarda konuşulur.
  • Ons altın dolar endeksinden, gram altın dolar kurundan etkilenir.
  • Ons altın 1 gram altından daha ağır olduğu için daha pahalıdır.
  • Fiziki alım satımlarda gram altın daha pratiktir.
  • Gram altın ülkemizde yaygın olarak kullanılan altın çeşididir ve 1 gram altını ifade etmektedir.
  • Gram altın dolar kurundan etkilendiği gibi onsu etkileyen faktörlerden de dolaylı olarak etkilenir.
  • Gram altın takılarda ve aksesuar ürünlerde daha sık kullanılır çünkü ons altın gündelik işlevlerden yoksundur.

Ons Altın mı Gram Altın mı?

Ons, uluslararası piyasalarda konuşulan bir birim iken gram altın daha yerel bir birim özelliği gösterir. Ons bazında meydana gelen yükseliş ve düşüşler gram altına pek fazla yansımayabilir.

Çünkü altının maden değeri yükselirken dolar değer kaybedebilir. Bunun yanı sıra altın maden olarak değer kaybedip dolar kurunda yükselmeler meydana gelebilir. Ons altındaki değişimler gram altında meydana gelen değişimlere göre daha kalıcı olup yatırımcıya daha net ipuçları verebilir.

Ancak şu da bir gerçektir ki altın fiyatları değişken bir yapıya sahiptir. Sözün özü şunu unutmamak gerekir ki altın ve ons hesabı bilinerek güncel piyasa şartlarında daha az riskle daha fazla kar edilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir