Açlık Sınırı Nedir? Nasıl Hesaplanır?

  • Haziran 3, 2020
  • (0)

Devlet tarafından uygulanan para ve maliye politikasının ne kadar etkili olduğunu anlaşılması için açlık ve yoksulluk sınırı hesaplanır. Açlık sınırı nedir? Sorusunun cevabı vatandaşların ne derece refah içinde yaşadığını gösterir.  Yapılan hesaplardan çıkan sonuçlar vatandaşların sayısı kadar dilimler oranında hesaplanır ve buna ek olarak her bir vatandaşın aldığı maaşlar kendi içlerinde karşılaştırılma yapılır. Bu sonuçlar sonucunda eğer ortaya vatandaşlarının refah yaşayamadığı çıkar ise değerlendirilme yapılır. Böyle bir durumda bu sonucun büyüklüğüne ve vatandaşları ne derece etkilediğine bakılır.

Açlık sınırı en genel ve en basit anlamı ile şu şekilde hesaplanır;

4 kişilik bir aile baz alınır ve genelleme bu sayı üzerinden yapılır. 4 kişilik aynı zamanda 2 çocuklu bir ailenin 1 aylık süre boyunca onurlu bir şekilde yaşayabilmeleri için gerekli olan asgari harcama miktarı hesaplanır. Açlık sınır hesaplamasını Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonları ve TÜRK-İŞ yapmaktadır.

Açlık Sınırı Nedir? Nasıl Hesaplanır? | Açık Sınırı Hesaplaması Ölçütü?

Açık Sınırı Hesaplaması Ölçütü?

Açlık sınırı hesaplamasında 4 kişilik aile baz alınır. Bu 4 kişilik ailede ise 2 çocuk var sayılır. Bu çocuklardan bir tanesi 0-6 yaş arasında baz alınırken, diğer çocuğun ise 6-15 yaş aralığında olduğu var sayılır. Açlık sınır nedir hesaplamalarına ise Dünya Sağlık Örgütü açıklaması eklenir.

Ülkemizde son zamanlarda açlık sınırının ne kadar olduğuna dair hararetli tartışmaların yaşanıldığı bilinmektedir. Bu kapsamda özellikle açlık sınırının belirlenmesinde çok sayıda farklı parametrelerin etkili olduğunu söylemek mümkün olmaktadır. Esasında en net açlık sınırının belirlenebilmesi, temel ihtiyaç listeleri üzerinden bir araştırmanın yapılmasıyla mümkün olmaktadır. Oysa kimi zaman açlık sınırının hesaplanmasında temel ihtiyaç listesinde hiç olmayan unsurlar da dahil edilmektedir.

DSÖ tarafından bildirilen ihtiyaç olan günlük kalori ihtiyacı belirlenerek yenmesi gereken yemek miktarı hesaplanır. Çünkü hesaplanan kalori miktarının yeterli derecede alınması insan sağlığı açısından oldukça çok önem arz etmektedir. Üstelik bu gereken kalorinin tek bir yemekten değil çeşitli yemeklerden alınmalıdır.

Açlık Sınırı Hesaplamasında Türkiye

Türkiye açlık sınırı nedir hesaplarında duruma bakmak gerekirse açlık sınırı ücreti ile asgari ücret arasındaki oldukça fazla ve gün geçtikçe artan bir düzeydedir. 2020 yılında yapılan hesaplamalara göre açlık sınır 2067 TL olarak hesaplanmıştır. Yoksulluk sınırı ise 6733 TL olarak hesaplanırken, bekâr bir kişinin maliyeti 2558 TL bulunmuştur. Bunlara rağmen ise asgari ücret 2200 TL’ dir. Nüfusun ise %50’den daha fazlası asgari ücretli çalışmaktadır. Bundan dolayı ise oldukça tartışmalar yaşanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir