Aile Hekimi Nasıl Olunur? Aile Hekimi Maaşları

  • Haziran 19, 2020
  • (0)

Yakın zamandan bu yana Sağlık Bakanlığı tarafından devreye sokulan Aile Hekimliği, oldukça yoğun bir şekilde merak edilmektedir. Öncelikli olarak mahallemizde karşılaştığımız Aile Hekimleri, elbette ki sağlık sistemimizin bel kemiğini oluşturmaktadır. Bu kapsamda akıllara aile hekimi nedir?  Gibi soruların gelmesi gayet olağandır. Yine Aile Hekimi nasıl olunur? Sorusu da yanıtı merak edilen bir soru olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca elbette ki Aile Hekimlerinin aldıkları maaş da merak edildiği için aile hekimi maaşları ne kadardır? Sorusunun yanıtı da merak edilmektedir. İşte bu sorulara dair tüm ayrıntılar!

Aile Hekimi Nedir?

Sağlık hizmetlerinde hem koruyucu hem de tedavi edici bir uzmanlık alanına Aile Hekimliği denir. Yine yaşlı, çocuk ya da genç fark etmeksizin tüm bireylere sağlık hizmeti götüren uzmanlara Aile hekimi denilmektedir. Ayrıca aile hekimi nedir sorusuna yanıt olarak, almış olduğu eğitim kapsamında yer alan tüm teşhis, tanı ve tedavi yöntemlerini uygulamakla görevli olan kimselerdir, şeklinde bir yanıt da verilebilir. Unutmamak gerekir ki Aile Hekimliği kavramı, hastaların takip edilmesi gerçeğini de içermektedir. Bu kapsamda aile hekiminin görevleri nelerdir? Sorusu da yanıtını aramaktadır. İşte bu soruya dair merak edilenler:

  • Aile hekimlerinin öncelikli hedefi koruyucu sağlık hizmetlerini sunmaktır
  • Aşılama ve bebek ile çocuk izlenimi sağlamak
  • Aile planlamasıyla birlikte gebe izlenimini de sağlamak
  • Bulaşıcı hastalık ve salgın hastalıklar konusunda aileleri bilgilendirmek
  • Hizmette süreklilik esasına dayalı olarak ailelerin sağlık durumlarını takip etmek
  • Hastaların tedavi olma süreçlerini takip ederek, onlara uygun önerilerde bulunmak

Aile hekimleri, sağlık hizmetlerinin kapsamlı bir şekilde sunulması konusunda sorumluluk üstlenirler.

Aile Hekimi Maaşları

Aile Hekimi Nasıl Olunur?

Elbette ki Aile Hekimi olabilmenin birtakım kuralları bulunmaktadır. Bunun için Aile Hekimi nasıl olunur? Sorusuna verilecek olan ilk yanıt tıp fakültelerinin ilgili alanlarından mezun olmaktır. Yani öncelikli olarak doktor olmanın ilk vasfını geriye getirmek şarttır. Bu aşamadan sonra doktor olmaya hak kazananlar öncelikli olarak TUS sınavına girmelidir. TUS puanı yeterli olan doktorlar resmi olarak Aile Hekimi olmak konusunda başvuru hakkı da elde etmektedir.

Aile Hekimi Maaşları Ne Kadardır?

Aile Hekimleri yoğun bir çalışma sistemi içerisinde yer aldıkları için Aile Hekimi maaşları ne kadardır? Sorusunun yanıtı da merak edilmektedir. Bu kapsamda yeni göreve başlayan bir aile hekimi maaşı 6 bin TL civarındadır. Bununla birlikte birtakım ek ödemelerle birlikte bu maaşın 7 bin TL civarında olabildiği de bilinmektedir. Ancak aile hekimleri her ay sağlık hizmeti verdikleri hasta sayısına bağlı olarak da ek bir ödeme daha almaktadır. Bu ödemeyle birlikte aile hekimlerinin maaşları 15 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir