Akbank ATM’si Kartımı Yuttu

 • Mart 12, 2019
 • (10)

İlk olarak 1948 yılında aralarında Hacı Ömer Sabancı’nın da bulunduğu birkaç iş adamı tarafından kurulan Akbank, günümüzde ülkemizin en büyük özel bankalarından birisi. Sahip olduğu müşteri kitlesini her geçen gün daha da büyüten Akbank, yaptığı teknoloji altyapılarına yatırımlarla da adından sıkça söz ettirmekte. Özellikle ATM’lerine yaptığı yatırım ile hemen hemen ülkemizin her sokağına ATM yerleştiren Akbank, önümüzdeki birkaç sene içerisinde bu sayıyı iki katına çıkarmayı hedefliyor. Peki ama bankanın ATM sistemlerine bu kadar ciddi yatırımlar yapması müşterilerinin kartlarını kaptırmasına engel oluyor mu? Maalesef ki hayır. Zira her banka gibi maalesef Akbank da bu gibi olayların yaşanmasını tamamen engelleyemiyor. Çünkü kart kaptırma olaylarının çok büyük bölümü müşteri kaynaklı sorunlardan kaynaklanmakta.

Akbank ATM’si Kartımızı Neden Yutar?

Aslında bu durumu sadece Akbank ile sınırlandırmak yanlış. Zira yukarıda da bahsettiğimiz gibi kart kaptırma olaylarının sebebi müşteriler olduğu için bankalar maalesef bu tür olayların tamamen engellemesini sağlayamıyorlar. Her ne kadar bankalar bu konu hakkında müşterilerine sık sık duyurular ve bilgilendirmeler yapsalar da bankaların müşterileri bazı durumlarda dikkatsiz davranabiliyor. Peki Akbank ATM’si kartımızı neden yutar? Bu sorunun cevabını aşağıda bulacaksınız lakin cevaba geçmeden önce belirtmeliyiz ki ATM’ler tamamen sizin güvenliğiniz için kart yutarlar. Yani sizin sağlayamadığınız güvenliğinizi sağlamak amacıyla bankalar tarafından uygulanan güvenlik protokollerini yerine getirirler. Şimdi dilerseniz bunu birkaç madde olarak açıklayalım.

-Kart şifresini 3 kere üst üste yanlış girmeden dolayı kartınız yutulur. Bankaların güvenlik konusunda en çok önem verdiği protokol budur. Şayet işlem yapacağınız kartınızın şifresini ATM’den 3 kere üst üste yanlış girerseniz güvenlik gerekçesiyle ATM kartınızı yutacaktır. Bu gibi sorunun yaşanmaması için kart şifrenizi en fazla 2 kere yanlış girmelisiniz. Şayet ATM kart şifrenizi hatırlamıyorsanız 444 25 25 hatlı numaradan Akbank müşteri hizmetlerini arayıp yardım almalısınız.

-Kartınızın zarar görmesinden dolayı da kartınız ATM’ler tarafından yutulur. Hesap veya kredi kartı fark etmeksizin bankalar tarafından verilen her kartın üstünde özel bir çip vardır. Bu çip, müşterilere verilen kartlara özel olarak tasarlanır. Zira bu çipler sizin banka sistemindeki kimliğinizdir, imzanızdır. Şayet kartın üzerindeki çip zarar görürse ATM’ler sizi tanımayacak ve güvenlik gerekçesiyle kartınıza el koyacaktır. Bunun yaşanmaması için kartınıza iyi bakmalısınız. Şayet kartınız zarar gördüyse Akbank şubesine giderek yardım alabilirsiniz.

-Kartınızın son kullanma tarihini geçirmeyin. Şayet kartınızda yer alan 4 haneli son kullanma tarihini geçirirseniz maalesef kartınız bankanın sisteminden otomatik silinecektir. ATM’ler de bankaların sisteminden yararlandıkları için sistemden silinen kartınızı tanımayacak ve yine güvenlik sebebiyle kartınıza el koyacaktır. Siz siz olun kartınızın son kullanma tarihini geçirmeyin. Şayet geçtiyse de en kısa sürede Akbank şubesine gidip kartınızı yenileyin.

Evet, kartınızı kaptırmamanız için dikkat etmeniz gereken maddeler bunlar. Lakin bunlar yeterli mi? Tabii ki değil. Zira çok nadir de olsa elimizden olmayan sebeplerden de kartımızı kaptırırız. Zira ATM’ler kendilerinden kaynaklı problemlerden dolayı da kartlara el koyabiliyorlar. Peki bunlar neler?

-İşlem yaptığınız ATM’de teknik problem oluşursa maalesef güvenlik sebebiyle yine kartınıza el koyacaktır.

-İşlem yaptığınız ATM’de bir elektrik dalgalanması veya elektrik kesintisi yaşanırsa yine kartınızı yutacaktır.

-Akbank’ın sistemlerindeki sorunlardan dolayı da ATM’ler kartlara el koyabilirler.

Maalesef bu 3 maddeden kaynaklanacak problemleri engelleyemezsiniz.

Akbank ATM’si Kart Yutunca Ne Yapmalıyız?

Şayet yukarıda saydığımız maddelerden dolayı Akbank ATM’si kartınızı yutarsa yapmanız gereken birkaç işlem var. Öncelikle böyle bir sorunla karşı karşıya kaldığınızda kesinlikle sakinliğinizi korumanız gerekiyor. Ardından kartınızı yutan Akbank ATM’sinin nerede olduğunu bilmelisiniz. Şayet size yakın bir Akbank şubesi varsa ve mesai saatleri içerisindeyse hemen gidip yardım alabilirsiniz. Ama eğer etrafınızda şube yoksa veya mesai saatleri dışında ise kartınızı yutan ATM’nin yanından ayrılmadan 444 25 25 hatlı numaradan Akbank müşteri hizmetlerini aramalısınız. Sizinle ilgilenen Akbank müşteri temsilcisi size yardımcı olacaktır. Müşteri temsilcisi önce kartınızı kullanıma kapatacak ve ardından yeni kart gönderilmesi için size birkaç soru soracaktır. Ardından birkaç iş günü içerisinde de yeni kartınız adresinize gönderilecektir.

Umarız böyle bir sorun yaşamazsınız lakin şayet yaşarsanız da yukarıda verdiğimiz bilgiler neticesinde süreci daha sağlıklı işletebilirsiniz. Bu arada ATM bazen parayı da yutabilmektedir. ATM parayı yuttu ne yapabilirim başlığına göz atmak faydalı olabilir.

Comments (10)

 • Ammarsays:

  Kasım 24, 2020 at 7:16 pm

  bugünün tarihinde saat 17’de atana kartımı yuttu ama kart yabancı artı yurtdışı kartı Kartımı almak istiyorum Bana bir cevap verir misiniz

 • Ammar Ammar Muhammed Salihsays:

  Kasım 24, 2020 at 7:18 pm

  bugünün tarihinde saat 17’de kartımı atama youtu ama benim kartım yurtdışı kartı onu bana geri verir misiniz lütfen Çünkü çok zor Ben burada yaşıyorum

 • Metinsays:

  Kasım 27, 2020 at 8:09 pm

  bankamatik kartınızı yuttuysa direkt müşteri temsilcisini arayın arkadaşlar. Eğer banka önünde iseniz zaten bankada güvenliğe de bildirebilirsiniz, banka dışında ayrı bir atm’de işlem yapıyorsanız mutlaka telefon ile arayarak durumu bildirin.

 • CAFERsays:

  Kasım 1, 2021 at 1:02 pm

  Bugün 15:45 sularında ATM kartımı yuttu birkez şifremi girdim kartımı yuttu lütfen kartımın geri iade edilmesini talep ediyorum.

 • Philippe grosvaldsays:

  Mayıs 30, 2022 at 3:17 am

  Ipsala gumruk kapisinda yabanci kartimi yuttu yunanistana gecis yapmam lazim acil yardim lutfen .gumruge ceza odemeleri kredi karti kabul etmiyor nakit cekmeye calisirlen elektrik gitti .gumrukteki atm yabanci kartimi yuttu.nasil geri alabilirim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir