Akbank Kime Ait? Akbank’ın Sahibi Kimdir?

  • Temmuz 20, 2019
  • (0)

Adana’da pamuk üreticilerinin finansman ihtiyaçlarını karşılamak için kurulmuş olan Akbank kime ait? Sorusuna cevap verdiğimiz bu yazımızda, Türkiye’nin en büyük bankalarından birisi olan Akbank’ın kuruluş hikayesi ve diğer detaylar yer almaktadır.

Akbank Kime Ait? Akbank’ın Sahibi Kimdir?

1948 yılının Ocak ayında, Kayserili iş adamı Hacı Ömer Sabancı’nın önderliğinde Adana’da kurulan Akbank, bir grup iş adamının ortak girişimi sonucu kurulmuştur. Bankada en büyük paya sahip olan kişi, kurucular arasında yer alan Hacı Ömer Sabancı olmuştur. Ünlü iş adamı yanına Seyit Tekin, Mustafa Özgür, Ahmet Sapmaz, Bekir Sapmaz ve Nuri Has gibi iş adamlarını alarak, yaşadıkları Adana’da pamuk üreticilerinin finansal ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulmuştur.

Kuruluşundan sonra hızlı bir şekilde büyümesini sürdüren banka, 94 milyar dolar aktif büyüklüğe ulaşmış ve günümüzde Türkiye’nin yerli sermayeli en büyük bankaları arasında yer almaktadır. Banka sadece yerli sermayenin değil, aynı zamanda ülkemizde bulunan tüm bankalar arasında önemli bir konumda yer almaktadır.

2014 yılında Brand Finance adlı yabancı araştırma kuruluşu tarafından yapılan araştırmada, dünyanın en değerli 500 bankası listesine üç kez Türkiye birinciliği ile girmeyi başarmıştır. Yurtdışında ilk Türk özel sektör bankası olarak Ak International LTD kurularak, bu anlamda da bir ilke imza atılmıştır.

Kurucularının tamamının Adana’da yaşayan Kayserili iş adamları olması da, bankanın kuruluşundaki detaylar arasında yer almaktadır. Bankanın gerçek ismi Adana-Kayseri bankası olarak düşünülmüş ve sonrasında iki şehrin isimlerinin baş harfleri alınarak Akbank ismini almıştır. Aynı zamanda bölgede yetişen beyaz pamuğu temsilen de, Ak anlamı yüklenmiştir.

Belirli bir süre sonra bankanın %15’lik hissesi, yine Kayserili bir iş adamı olan Nuh Naci Yazgan’a satılmıştır. Devam eden süreçte ise bankanın %20’lik kısmı, Adana ve İstanbullu farklı iş adamlarına satılarak hissedar sayısı artırılmıştır.

Bankanın şuan ki en büyük hissesi %48,9 ile Sabancı Holding ve holdinge bağlı kuruluşlara aittir. %51,1 oranındaki kısmı ise, halka açık hisseler olup farklı birçok kişiye hisse olarak satılmıştır.

Akbank Kime ait? Akbank’ın sahibi kim?

Akbank Hakkında Diğer Bilgiler

  • İstanbul’da ki ilk şubesini, 14 Temmuz 1950 yılında yani kurulduktan yaklaşık 2 yıl sonra Sirkeci’de açmıştır.
  • 1954 yılında genel müdürlüğünü, İstanbul’a taşımıştır.
  • 1963 yılında, yapılan tüm bankacılık işlemleri için otomasyon sistemine geçmiştir.
  • İlk halka arzını 1990 yılında yapmış ve sonrasında ise 1998 yılında ikinci arzı gerçekleştirmiştir.
  • Bankacılık dışında, bireysel emeklilik ve sigortacılık gibi alanlarda da faaliyet göstermektedir.
  • Türkiye genelinde 780 şubesi ve 13 binden fazla çalışanı bulunmaktadır.
  • Bankanın 580 binden fazla POS terminali bulunmakta olup, toplam ATM sayısı ise 4 bin 900 olarak bilinmektedir.

Akbank kime ait? Sorusuna cevap vererek, banka hakkında farklı bilgiler verdik. Konuyla alakalı, yorum panelinden yorum yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir