Akbank Kimin ?

  • Kasım 27, 2019
  • (0)

Akbank kimin veya Akbank kimler tarafından yönetiliyor şeklinde sorular hep sorulur. Bu sorulara tek bir cevap vermek imkansızdır. Büyük şirketlerin birçok hissedarı bulunabilir. Geçmişten günümüze ilerleyerek Akbank’ın kime ait olduğunu açıklayacağız. Akbank’ın devlet bankası olup olmadığı da sorulmaktadır. Akbank, özel bir bankadır.

Akbank, pamuk işçilerine destek amacıyla kurulmuş bir bankadır. Hacı Ömer Sabancı, 1948 yılında banka hissedarları arasına dahil oldu. 1950 yılının Temmuz ayında ilk şube İstanbul Sirkeci’de açıldı. Adana’da kurulan banka, 1954 yılında tamamen İstanbul’a taşındı. Banka kendini zamanla geliştirdi ve otomatik sistemlere geçiş yaptı.

Akbank Kimin ?

Günümüzde birçok kullanıcısı bulunan banka, yurt dışında da hizmet vermektedir. Son yıllarda düzenlenen yarışmalarda birincilik her zaman Akbank’a verildi.

akbank'ın sahipleri
akbank’ın sahipleri

Günümüzde bankanın sahibi Sabancı Ailesi olarak bilinmektedir. Hisselerin %51’lik kısmı belli bir süre önce serbest bırakıldı ve yatırımcılara açıldı. Yerli ve yabancı yatırımcılar, bu sayede bankadan hisse sahibi olabildiler. %49 oranında bir kısım kaldı, bu %49’un sahibi Hacı Ömer Sabancı ve Sabancı Holdingtir. Suzan Sabancı Dinçer, Akbank’ın yönetim kurulunda görev almaktadır. Bankanın genel müdürü ise, Hakan Binbaşıgildir.

Banka hisselerinin %20’lik kısmı, 2007 yılında CityBank’a 3 milyar dolar ödeme alınarak satılmıştı. 2015 yılında ise CityBank, bütün hisselerini bırakarak vazgeçmiştir. Geri çekilen hisseler ile %49’luk kısım Sabancı ailesine kalmıştır.

Akbank’ın Ortakları

Akbank’ın operasyonel destek işlemleri ve danışmanlık hizmetlerini 1998 yılında kurulan Akbank Finansal Kiralama şirketi yönetmektedir. Şirket, 2005 yılında Akbank bünyesine dahil edilmiştir. Aynı zamanda kişisel ve kurumsal şirketler için portföy yönetimi hizmeti sunan Ak Asset Management Inc., Akbank’a bağlı olarak çalışmaktadır. Bankanın Almanya tarafını yöneten Akbank AG, tamamen Akbank bünyesindedir.

Akbank ve tüm ortakları, proje finansmanı ve aracılık hizmetlerini yürütmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir