Altın hesabı açılırken hangi banka tercih edilmeli?

  • Ağustos 5, 2019
  • (0)

Nakit para ihtiyaçları gidermenin yanı sıra yatırım amaçlı değerlendirilmesine de imkân tanıyan bankalar, altın hesabı ile altına yatırım yaparak evinde saklayanlara yönelik çeşitli kampanyalarla yatırımlarını değerlendirme fırsatı sunmaktadır. Altın hesabı açılırken hangi banka tercih edilmeli? Başlıklı bu yazımızda, altın hesabı açmayı düşündüğünüz bankada olması gereken niteliklerden bahsederek, bu bankalar hakkında da kısa bilgilere yer vereceğiz.

Özellikle Türk toplumu olmak üzere dünya genelinde önemli bir yatırım aracı olan altın, aynı zamanda savaş ve iç savaş gibi her türlü olumsuz durumda da dünyanın her yerinde geçerliliği olan bir maden olmasıyla ayrı bir önem kazanmaktadır. Özellikle son yıllarda yatırımcısına %80’in üzerinde getirisi olması da, yine altının ne kadar önemli ve daha fazla kazandıran bir yatırım aracı olduğunu göstermektedir.

Altın hesabı açılırken hangi banka tercih edilmeli?

Altın hesabı açılırken hangi banka tercih edilmeli?

Altın hesabı açılırken hangi bankalar tercih edilmeli? Sorusuna, bankalar üzerinde yaptığımız araştırmaya göre, aşağıdaki birkaç bankanın bu hesaplar için daha fazla avantaj sağladığını söyleyebiliriz.

Ziraat Bankası Altın Hesabı

Vadeli ve vadesiz altın mevduat hesapları şeklinde iki seçenek sunan Ziraat Bankası, açılan hesaplardaki işlemlerin hiç birisinden komisyon almamaktadır. Ancak tüketici tarafından, mevduat hesapları ile gram altın alım satımı için açılan saklama hesapları karıştırılmaktadır. Hesabın vadeli ya da vadesiz mevduat hesabı olması yeterlidir. Gram altın alım satımı için saklama hesabı daha farklı bir hesap türü olduğu için, böyle bir hesaptan tüm bankalar bir takım kesintiler alabilmektedir.

Vakıfbank Altın Hesabı

Yine vadeli ve vadesiz altın mevduat hesabı açabileceğiniz bankalardan birisi olan Vakıfbank’ta, işlem ücretleri konusunda müşteri memnuniyeti sağlayan bankalar arasında yer almaktadır. Bunun dışında düzenli altın alım talimatı vererek belirttiğiniz değerlerde, otomatik olarak altın alımı yapmanız mümkündür.

Garanti bankası altın hesabı

İster vadeli ve ister vadesiz açacağınız altın hesapları için işlem ücreti almayan Garanti Bankası, eski tarihli altınlar alabilmenizin yanı sıra gramaj sorunu bulunmayan ve işçilik ücreti almayan bankalardan birisidir.

Albaraka Altın Katılım Hesabı

1000/1000 saflıkta işlem gören altın hesabı açabileceğiniz banka, aynı zamanda işçilik ve işlem ücreti almayan bankalardan birisidir. Altın toplama günlerinde özel avantajlarla kampanyalar düzenleyen banka, altın hesabı konusunda öncü bankalar arasında yer almaktadır.

Kuveyt Türk Altın Hesabı

Türkiye’de faaliyet gösteren katılım bankaları arasında yer alan Kuveyt Türk, açacağınız hesabınızdaki altınların külçe şeklinde çekilmesine imkân vermesiyle ayrı bir avantaj sunmaktadır. Ayrıca hesabınızdaki altının dilediğiniz kısmını, daha önceden belirlediğiniz altın kuruna geldiğinde otomatik talimatla anında nakde dönüştürebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir