Amerika’da Asgari Ücret Ne Kadar? ABD’de İşçi Maaşları

  • Ekim 29, 2019
  • (1)

Amerika’da asgari ücret Amerika’ya çalışmak için gidenlerin kafasındaki en önemli sorudur. Ülkemizde özellikle de Work and Travel programı yoluyla binlerce genç Amerika’da çalışmaya gitmektedir. Bu öğrencilerin çoğunluğu da asgari ücret üzerinden maaşlarını almaktadır. Amerika’da asgari ücret dünyanın diğer ülkelerine göre oldukça yüksek olup yüksek bir alım gücüne işaret etmektedir. Bu anlamda Amerika özellikle gençleri çalışmaya gitmek konusunda cezbetmektedir.

Amerika Asgari Ücret Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Amerika’daki asgari ücret diğer ülkelere göre oldukça yüksek bir seviyede olsa bile yine de çeşitli şartlara göre değişmektedir. Bu yazımızda Amerika’da asgari ücret hakkında bilinmesi gereken bazı ayrıntıları sıraladık:

  • Amerika’da elli tane eyalet mevcut olup bunların her biri farklı asgari ücretler uygular. Yani her eyaletteki asgari ücret birbirinden farklıdır.
  • Eyaletlere göre asgari ücret değişiklik gösterse de eyaletler en azından federal hükümet tarafından belirlenen asgari ücret tutarını belirlemek zorundadır.
  • Şu anda Amerika’da asgari ücret 7 dolar 25 cent olarak belirlenmiştir. Ancak en düşük asgari ücreti veren eyaletler bile en azından 8 dolar vermektedir. Bazı eyaletlere bu 12 dolara kadar çıkabiliyor.

Amerika’ya çalışmaya giden kişilerin asgari ücretle alakalı bu tür bilgileri bilmesi gereklidir. Bu bilgiler hayati önem taşımakta olup ileride başınızın ağrımaması için önemlidir.

Amerika’da Eyaletlere Göre Maaşlar

Amerika’daki elli tane eyalette uygulanan asgari ücret tutarı birbirinden farklıdır. Genelde gelişmiş kıyı eyaletlerinde uygulanan asgari ücret tutarı diğer eyaletlere göre daha yüksek olmaktadır. Ancak bu eyaletlerde de hayat oldukça pahalıdır. Bu nedenle çalışmaya gidenler fiyatlar konusunu da incelemeliler. Bazı eyaletlere göre maaş bilgileri şöyledir:

  • Alabama’da saatlik 7.25 dolar
  • Kaliforniya’da saatlik 12 dolar
  • Michigan’da saatlik 10 dolar
  • Minnesota’da saatlik 9.86 dolar
  • Nebraska’da saatlik 9 dolar

Seviyelerinde uygulanır. İşletmeler bu verilen asgari tutarın altında saatlik ödeme yapamazlar. Bu suç kapsamına girer bu işçi hakkını alabilir.Amerika'da Asgari Ücret

Amerika’da Asgari Ücretle Çalışmak İçin En Uygun Yerler

Amerika’da asgari ücret kazanmak bile belli bir refah seviyesini beraberinde getirmektedir. Daha önceden de belirtildiği gibi asgari ücret tutarı ve fiyat seviyeleri eyaletten eyalete değişiyor. Bu nedenle de maaşı yüksek olan ama fiyatları görece düşük olan eyaletleri tercih etmek en doğrusudur.

Kaliforniya, New York gibi kıyıdaki çok gelişmiş metropollerdeki asgari ücret ülkede uygulanan en yüksek asgari ücretlerdendir. Kaliforniya’da yaklaşık olarak 12 dolardır. Ancak bu eyaletlerde fiyatların seviyesi oldukça yüksek olduğundan yüksek asgari ücretin pek de anlamı kalmamaktadır.

Güneybatı eyaletlerindeyse asgari ücret 7 ila 8 dolar arasında değişir. Bu da görece düşük bir rakam olup geçimi sağlamaya yetmeyebilir. Bu nedenle saatlik ücreti 9 ila 10 dolar arası değişen ama fiyat seviyeleri yüksek olmayan yerleri tercih etmek gerekir.

Texas eyaletinin başkenti Austin, Colorado’nun Denver şehri ve Kaliforniya’dan San Jose asgari ücret fiyat seviyesi açısından ülkedeki en iyi yerler arasında. Bu yerlerde asgari ücret yüksek ama fiyat seviyeleri normal.

Amerika’da konut fiyatları yüksek olduğu için kira bedelleri de yüksek oluyor. Özellikle büyük şehirlerde kira ödemek büyük bir problem. Bu nedenle bu tür kiranın az olduğu şehirlerde çalışmak en mantıklı seçenek olarak görülebilir.

En Kötü Alım Güçlü Şehirler

Amerika’da asgari ücret ile yaşamanın en zor olduğu şehirlerden biri San Juan kenti. Yine Kaliforniya eyaletindeki birçok şehir de fiyatların aşırı yüksekliğinden dolayı sınıfta kalıyor.

Comments (1)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir