Anasınıfı Öğretmeni Maaşları Ne Kadar?

  • Haziran 28, 2020
  • (0)

Okula ilk adım attığımız anasınıfları pek çok çocuk için en özel eğitim dönemleridir. Özelikle anasınıfı öğretmenleri öğrencileri tarafından çok sevilmektedir. Henüz ailesinden yeni ayrılmış olan çocuklar anasınıfı öğretmenlerini annesiyle özdeşleşmektedir. Bu durum özelikle çocukları çok seven gençlerin anasınıfı öğretmeni olmayı istemesine neden olmaktadır. Elbette ki anasınıfı öğretmeni nasıl olunur? Gibi soruların sıklıkla sorulması da bu kapsamda gayet olağandır. Yine anasınıfı öğretmeni maaşları ne kadar? Sorusu da yanıtı merak edilen bir soru olarak karşımıza çıkmaktadır. İşte bu sorulara dair tüm ayrıntılar!

Anasınıfı öğretmeni maaşı ne kadar? Elbette ki anasınıfı öğretmenin derece ve kademesiyle doğrudan ilgilidir. Yine Anaokulu öğretmeni maaşları, doğrudan çalışılan bölge ile de doğrudan ilgili olmaktadır. Bununla birlikte ana sınıfı öğretmeni maaşları konusu söz konusu olduğunda araya ek ödemeler de girmektedir. Bu soruların tamamının ayrıntılı yanıtlarını bu yazımızda rahatlıkla bulabileceksiniz! Öncelikle ana sınıfı öğretmeni nasıl olunur? Sorusuna yanıt verelim!

Anasınıfı Öğretmeni Maaşları Ne Kadar?

Anasınıfı Öğretmeni Nasıl Olunur?

Günümüz itibariyle anasınıfı öğretmeni nasıl olunur? Denildiğinde doğrudan eğitim fakülteleri akıllara gelmektedir. Zira anasınıfı öğretmeni olabilmenin ilk şartı elbette ki ülkemizdeki üniversitelerin bünyesinde yer alan eğitim fakültelerinin anasınıfı öğretmenliği bölümlerinden mezun olmaktır. Tabi ki tek başına anasınıfı öğretmenliğinden mezun olmak, anasınıfı öğretmeni olmaya yetmemektedir. Bununla birlikte anasınıfı öğretmeni olabilmek için KPSS sınavına giriş yapmak şarttır. Bu noktada KPSS sınavından iyi bir puan aldıktan sonra, mülakat sınavına da girmek gerekmektedir. Hem KPSS puanı hem de mülakat puanı ortalamasının ana sınıfı öğretmeni olmaya yetmesi sonucunda anasınıfı öğretmeni olabilmenin kapısı da aralanmaktadır.

Güncel Anasınıfı Öğretmeni Maaşları Ne Kadar?

Öğretmen maaşlarının da diğer kamu sektöründeki çalışanlar gibi iki yılda bir güncellendiği bilinmektedir. Bu kapsamda 2020 anasınıfı öğretmeni maaşları ne kadar? Denildiğinde 3700 Türk lirasından başlayan bir maaş miktarı karşımıza çıkmaktadır. Elbette ki bu maaş miktarı mesleğe yeni başlamış olan anasınıfı öğretmenleri için geçerli olduğunun söylemek mümkün olmaktadır.

Bununla birlikte anasınıfı öğretmenlerinin haftada 12 saat ek ders ödemesi aldıkları da bilinmektedir. Bu ek ders ödemesiyle birlikte bir anasınıfı öğretmeninin maaşının 4300 Türk Lirası civarında olduğunu söylemek mümkün olmaktadır. Bununla birlikte güncel anasınıfı öğretmeni maaşları ne kadar? Sorusuna genel bir ortalama maaş miktarı olarak 5 bin Türk Lirası demek de mümkün olmaktadır. Bu kapsamda anasınıfı öğretmenin aldığı maaş miktarının 5 bin TL üzerinde ya da altında da olabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir