Asker Maaşı Ne Kadar ?

  • Aralık 18, 2019
  • (0)

Kutsal bir görev olan askerlik için birçok Türk genci sırada beklemektedir. Mesleğin maaşından çok vatani duygular hakimdir fakat asker maaşı ne kadar sorusu sorulmaktadır. Yazımız sayesinde 2020 yılında askerlerin ne kadar maaş alacağını öğrenebileceksiniz.

Asker Maaşı Ne Kadar ?

Askerlerin rütbeleri bulunmakta ve rütbelere göre maaş değişmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev yapan askerler, kıdemlerine ve rütbelerine göre maaş almaktadır. Asteğmen ile Albay arasında büyük farklar olduğu için maaş farkı da ortaya çıkmaktadır. Aşağıda yer alan listeden 2020 asker maaşları ne kadar sorusuna yanıt bulabileceksiniz.

Orgeneral – 12.000 TL
Korgeneral – 11.000 TL
Tümgeneral – 10.000 TL
Tuğgeneral – 9.250 TL
Albay – 8.500 TL
Yarbay – 8.200 TL
Binbaşı – 7.500 TL
Yüzbaşı – 7.250 TL
Üsteğmen – 6.900 TL
Teğmen 6.750 TL
Asteğmen – 6.300 TL civarında maaş alacaktır. Burada belirtilen maaşlar, net maaşlardır ve aile yardımı gibi ek ödemeler dahil edilmemiştir.

asker maaşı
asker-maaşı

Askerin evli veya bekar olması, çocuğunun olması, kıdem yılı gibi nedenlerden dolayı maaş artmaktadır. Bunların yanında görev ve terör tazminatı, nöbet ücreti ve yurt dışı görevleri de maaşı arttırmaktadır. Askeler de her vatandaş gibi vergi dilimine dahil edilmekte ve gelir vergisi tahsil edilmektedir.

Asker Nasıl Olunur ?

Asker olmak için birkaç yol vardır. Üniversite sınavlarına hazırlanarak Milli Savunma Üniversitesi’ne girebilir ve astsubay ya da subay olabilirsiniz. Astsubaylar 2 yıl, subaylar 4 yıl eğitim almaktadır. Bunların yanında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin resmi interne sitesinden birçok asker ilanı yayınlanmaktadır. Jandarma Astsubay ve Sözleşmeli Er gibi rütbelere, bu ilanlar sayesinde başvurmanız mümkündür. TSK bünyesinde görev yapabilmeniz için en az lise mezunu olmanız gerekmektedir. KPSS sınavına giren ve barajı geçen kişiler, bu ilanlarda bir adım önde olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir