ATM Parayı Yutarsa Ne Yapılmalı? ATM Parayı Yuttu Nasıl Geri Alırım?

 • Eylül 21, 2020
 • (2)

Her ne kadar herkesin başına gelebilme ihtimali olsa da aslında çoğu insan ATM’nin para yutması karşısında hazırlıksız yakalanır. Kimi zaman borç ödeme günü ve son anda işlem gerçekleştirirken, kimi zaman ise farklı bir işlem yapmak adına ATM’ye para yatırdığınızda, ATM parayı yutabiliyor ya da sıkıştırıp vermiyor. Hatta ve hatta ATM’den para çekerken dahi bu tip bir durumla karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Peki, ATM parayı yuttu ne yapmalıyım diye düşünenler, gerçekten de neler yapabilirler?

ATM Parayı Yutarsa Neler Yapılır?

Günümüzde bankacılık daha çok mobil ve internet şubeleri üzerinden gerçekleştiriliyor. Pek çok işlemin gerçekleştiği bu online ortamlar ile bir banka şubesi ile muhatap olmak, çok da alışageldiğimiz bir durum olmaktan çıkmış halde. Ancak, öyle bir durum var ki, teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin, bu duruma katlanmak zorundayız. Peki, bu durum nedir? Doğru tahmin. ATM’den veya bankamatikten para çekme işlemi.

Teknoloji ne denli ilerler ise ilerlesin, hesabınızda bulunan nakdi gerçek anlamda ellerinizin arasında hissetmek ve cüzdanınıza transfer edebilmek için bir bankamatik cihazından para çekmeniz gerekiyor. Eğer banka mesai saatleri dışındaysanız veya hafta sonu nakde ihtiyacınız varsa, yine ATM’den başka alternatifiniz yok. Üstelik bu gibi durumlarda başa gelebilecek ve oldukça enteresan bir felaket senaryosu da mevcut. Bu senaryo, ATM’nin parayı yutması, sıkıştırması ve vermemesi üzerine kurulu. Bu gibi bir durumda neler yapacağını bilmeyenler adına, bankamatik parayı yutarsa neler yapılır diye inceledik.

ATM’de Sıkışan Para Nasıl Geri Alınır?

ATM’de param sıkıştı ne yapmalıyım? ATM paramı yuttu nasıl geri alabilirim? Param ATM’de sıkıştı nasıl alırım? ATM paramı vermedi ne olacak? Bu ve benzeri soruları çoğaltmak ve sıklıkla bu tür sorular ile karşı karşıya kalmak mümkün. Bankaya göre değişebilen küçük farklılıklar olsa dahi bir ATM’de paranız sıkıştıysa, daha doğrusu ATM’de sıkışan para söz konusu olursa, bu paralar nasıl geri alınır?

Genellikle ATM’ler ve şubeler birbirlerine bütünleşik olarak yer alırlar. Elbette paranızın sıkıştığı ATM’nin hemen yanı başında bir banka şubesi bulunmak zorunda değil. Ancak, ola ki para çekerken ya da para yatırırken banka ATM’sinde nakit paralarınız sıkışırsa, bu durumda ilk yapmanız gereken şey, ilgili bankanın müşteri hizmetleri ile irtibata geçmek ve bulunduğunuz ATM’den ayrılmamak. Sıkışan paranın hangi ATM’de sıkıştığını banka müşteri hizmetlerine aktarmak ve bu konuda bildirimde bulunmak adına, lokasyon oldukça önemli. Size verilen direktifler üzerinden yapacağınız bildirim ve ATM’nin lokasyon bildirimi ve hatta elinizde bulunuyorsa işlem dekontu, bu noktada ihtiyaç duyulan önemli detaylar.

ATM Paramı Yuttu Ne Yapabilirim?

ATM paramı yuttu ne yapabilirim diye düşünürken, aklınızda işlemleri sıralamalı ve yapmanız gerekenleri iyi bilmelisiniz. Biraz önce de bahsettiğimiz gibi ATM’de sıkışan para bildirimi yapmak üzere, müşteri hizmetlerini kesinlikle aramak durumundasınız. Özellikle mesai saatleri dışında anlık bir aksiyon alamayacağınız için bu adımı asla ve asla atlamamanız gerek. Bildirimi yaptıktan ve parayı alamayacağınıza emin olduktan sonra, bulunduğunuz yeri terk etmek ve mesai saatlerini beklemek ise ikinci çare.

Mesai saatleri içerisinde gerçekleşen ve şubenin ATM’sinde parasını kaptıranlar, diğer alternatiflere kıyasla daha şansılar. Çünkü sıkışan para için şube içerisinde küçük bir dilekçe ve imza karşılığında hem paranızı hem de yutulan kartınızı teslim almak oldukça pratik bir işlem. Olur da ATM’de paranızı ya da kartınızı kaptırırsanız, ilk olarak müşteri hizmetleri ile irtibat kurmalı ya da şube ile irtibata geçmelisiniz. Bu durumlar için bankanın sizden istediği detaylar; işlem saati, yatıracağınız ya da çekeceğiniz paranın meblağı, döviz cinsi ve bir adet durumu açıklayan dilekçe örneği.

Bu konuyla alakalı olarak ir çok bankanın atm’ler bazen kartları da yutabilmekteler. İşte ATMlerin kartı yutması halinde yapılabilecekler.

Garanti Bankası ATM kartımı yuttu

Akbank ATM kartımı yuttu

 

Comments (2)

 • Hasan atarsays:

  Haziran 3, 2021 at 7:08 pm

  Merhaba ben geçen hafta eşimin Akbank bankamatik kartı ile yolda bağımsız olan Halkbank bankamatik ATM gördüm ve farklı banka yolumun üstü belki üç beş TL para alır düşüncesi ile 9800 TL parayı eşimin bankamatik kartına yatırmak istedim ama farklı bank olduğu için 131 TL masraf yazdı bunu görünce vazgeç yaptım ama paramı vermedi kartımı verdi akabinde o anda Akbank Kart eşimin olduğu için akşam saat dokuzdu tabi bu olay eşimi aradım bankamatik önüne gel Kart senin adına sen müşteri hizmetleri ile bağlantıya gir dedim ama Halkbank müşterisi olmadığımız için müşteri hizmetleri ne bağlanmadik ve eve geldik ertesi sabah eşim Halkbank bankaya giderek durumu bildirdi ve form doldurmuşlar aradan 3 gün geçti Halkbank aradık müşteri hizmetleri bize sizin kartınız Akbank olduğu için Akbanka başvurmanız lazım dediler Akbank a gitti eşim ve orda harcama itirazı adında form doldurmuşlar.uç gün oldu ordanda haber yok daha benim içimdeki endişe öğün bank karşındaki saat ve tarihi formda belirtmiş eşim ama kamera kayıtlarında ben varım bu durumda bize itiraz etmezler mi bu konu hakkında bilginiz varmı acaba rica ediyorum sizden.yada başka bir tavsiyeniz

  • Adminsays:

   Haziran 4, 2021 at 9:48 am

   problem olacağını düşünmüyoruz, bankaya eşiniz durumu doğru bir şekilde izah etmeli. kartımı eşime verdim işlemi yapması için diye belirtirse bir problem olmayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir