Ayıplı Mal Nedir? Nereye Şikayet Edilir?

  • Mayıs 29, 2020
  • (0)

Elbette ki ticarette en sevimsiz kavramlar arasında ayıplı mal kavramı yer almaktadır. Zira ayıplı mal hem tüketici hem de üretici açısından en istenilmeyen bir durumdur. Bu noktada gayet olağan olarak akıllara ayıplı mal nedir? Ayıplı mal alınca ne yapmak gerekiyor? Ayıplı mal nereye şikayet edilir? Tarzında sorular da sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. İşte bu sorulara verilebilecek en net yanıtlar!

Ayıplı Mal Nedir? Ticaret Kanununa Göre Ayıplı Mal Nedir?

Ticaret Kanununa Göre Ayıplı Mal Nedir?

Satın alınan bir ürünün ambalajında, etiketinde ya da teknik düzenlenmesinde bir hatanın ve eksikliğin mevcut olduğu ürünler ticaret kanununa göre ayıplı maldır. Esasında bir ürünün ayıplı mal tanımına uygun olması için; reklamlarda sunulan bildirimlere uygun olmaması da yeterli olmaktadır. Ayrıca standart kalitede olmayan ürünler de ayıplı ürünlerdir. Bütün bu bilgiler ışığında hatalı mal; tüketicinin beklediği faydaları da azaltan bir etkiye sahip olmaktadır. Özet olarak ayıplı malın üretilme amacına uygun olmayacak bir şekilde arızalı ya da hasarlı olan mal anlamına gelmektedir.

Hangi Ürünler Ayıplı Mal Olarak Kabul Edilmektedir?

Her ne kadar ayıplı mal kavramı çok geniş kapsamlı bir kavram olsa da bu kavramın içeriği yasalar tarafından belirlenmiştir. İşte bir ürünün ayıplı mal olarak kabul görmesine neden olan başlıca özellikler;

  • Satıcı ve tüketicinin anlaştığı modele uygun bir şekilde olmaması
  • Üründen beklenilen özelliklerin üründe yer almaması
  • Etiketinde, ambalajında ya da reklamlarında belirtilen vasıfları taşımaması
  • Teknik açıdan gerekli özelliklere sahip olmaması
  • Net olarak kullanım amacına uygun bir şekilde hizmet sunamayan
  • Tüketicinin beklediği faydaları azaltacak şekilde arıza ve hasarın bulunduğu ürünler

Elbette ki ayıplı ürünler tüketicide hayal kırıklığı yaratan ürünlerdir. Bundan dolayı bir şekilde ayıplı mal satın almış olan tüketicilerin bu tarz bir ürün satın aldıklarında nasıl davranmalarını bilmeleri de şarttır.

Ayıplı Mal Nereye Şikayet Edilir?

Şayet bir şekilde ayıplı mal satın aldıysanız ve satıcı da bir türlü talebinizi karşılamıyorsa elbette ki başvurabileceğiniz yasal haklar bulunmaktadır. Bu kapsamda öncelikli olarak ayıplı mal nedir? Sorusunun yanıtını biliyor olmanız şarttır. Şayet satın aldığınız ürünün ayıplı mal olarak kabul göreceğinden eminseniz; tüketici sorunları hakem heyetine başvurabilirsiniz. Tüketici hakem heyetleri ilçelerde Kaymakamlıklarda bulunmaktadır. Bu kapsamda şikayetinizi detaylıca anlattığınız bir dilekçeyle tüketici hakem heyetine rahatlıkla başvuruda bulunabilirsiniz. Elbette ki daha nitelikli bir sonuç alabilmek için tüketici mahkemelerine de başvurma hakkına sahipsiniz. Böylece hem ayıplı maldan kurtulmuş olursunuz hem de bu tarz malların satışına aracılık edenlere engel olmuş olursunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir