Aylık Faiz Hesaplama Formülü

  • Aralık 17, 2019
  • (0)

Faiz hesaplarken dikkat etmemiz gereken noktalar bulunmaktadır. Bu noktalara dikkat etmezsek ve bilgileri yanlış yazarsak, aylık faiz hesaplama formülü doğru sonucu vermeyecektir. Bu yazımızda aylık faiz nasıl hesaplanır sorusuna yanıt vereceğiz. Bunun yanında formül dışında nasıl faiz hesaplayabileceğinizi anlatacağız.

Aylık Faiz Hesaplama Formülü

Faiz hesaplamak için faiz oranı, anapara ve faizin kalacağı süre bilinmelidir. En basit ve anlaşılır şekilde faiz hesaplayabileceğiniz bir yöntemdir. Size göstereceğimiz örnek ile bu konuyu daha da pekiştirmenizi sağlayacağız.

Anaparamız 50.000 TL, faiz oranı 12 ve faizde kalacak süre 1 yıl olsun. Bu verilere göre faiz hesaplama formülü aşağıdaki gibidir.

Anapara: 50.000 TL
Faiz Oranı: 12
Süre: 1 YIL

Anapara * Faiz Oranı * Süre / 100 – Bu işlemde uygulayacağımız formüldür.

50.000 x 12 x 1 / 100 = 6.000

6.000 TL bizim alacağımız faizdir. Bu yıllık olarak belirlenen tutardır. Aylık ne kadar faiz alacağımızı hesaplamak için bu sayıyı 12’ye bölmemiz gerekmektedir. Bu da 500 yapmaktadır, yani aylık alacağımız faiz 500 TL’dir.

faiz hesaplama
faiz hesaplama

Burada belirttiğimiz rakamlar ve sayılar temsilidir. Formül ile hesaplama dönemi eskide kalmıştır. Günümüzde aktif olarak teknolojiden yararlanılmaktadır, bu alanda da teknolojinin faydalarını görmek mümkündür. Günlük, aylık ve yıllık olarak ne kadar faiz alabileceğinizi hem bankalar hem de internet siteleri hesaplamaktadır.

Bu konuda bankalarla iletişime geçerek veya mobil uygulamayı kullanarak, faiz hesaplayabilirsiniz. Bankanın uygulamasında istenen bilgileri doldurduğunuz takdirde alacağınız faiz belirlenmektedir. Aynı zamanda internet siteleri de faizi hesaplamak için bazı bilgiler istemektedir. Bu bilgileri siteye girdiğiniz takdirde faiz miktarı karşınıza çıkacaktır.

Her bankanın faiz oranı farklı olduğu için farklı bankalardan bu işlemi gerçekleştirmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir