Bankanız Provizyon Vermedi Hatası Ne Demek?

  • Ağustos 16, 2019
  • (0)

Dijital alışveriş ortamlarının her geçen gün güvenilir hale gelmesi nedeniyle, internet üzerinden alışveriş yapanların sayısı da bir hayli artmaya devam ediyor. Ancak bu alışverişler esnasında, bankanız provizyon vermedi gibi farklı birçok teknik aksaklıklarında olduğunu görmekteyiz. Peki, bankanız provizyon vermedi hatası ne demek? Neden böyle bir hata alıyoruz ve çözümü nedir? Sorularının cevaplarını, sizler için araştırdık.

Provizyon Ne Demek?

Öncelikle provizyonun ne olduğunu incelemek, temel sorumuzun cevabını daha anlaşılır hale getirecektir. Anlaşılır bir ifadeyle bahsedecek olursak, bankanın parayı ödenmek üzere bekletmesine provizyon denilmektedir. Mantıken banka hesaplarında bulunan parayı, bankaların dakika dakika işlettiğini hepimiz bilmekteyiz.

Herhangi bir alışveriş esnasında ise bazı durumlarda, ödeme talimatı verilmesine rağmen ödeme hemen gerçekleşmeyerek bekletilmektedir. Son yıllarda provizyon kavramının içine güvenlik koşullarının da girmesiyle, farklı provizyon sorunları da ortaya çıkmış oldu. Bu sorunların başında ise, “bankanız provizyon vermedi” hatası gelmektedir. Ya da benzer şekilde “provizyon alınmadı” hatası da, aynı şekilde konuyla ilgili sık karşılaşılan hatalar arasında yer almaktadır.

Bankanız Provizyon Vermedi Hatası

Bankanız Provizyon Vermedi Hatası Ne Demek? Çözümü

Yukarıda ki bilgiler ışığında, bankanın bekletim süresi, güvenlik sorunları ya da farklı birçok nedene bağlı olarak, provizyon hatası vermesi muhtemeldir. Bu hatayı sıklıkla internet alışverişlerinde görebileceğiniz gibi, fiziki mağaza alışverişlerinde de görmeniz mümkündür. Provizyon hatası alınması durumunda, kasiyerden hata kodu isteyerek, bankanın çağrı merkezinden teknik destek temsilcisine bağlanıp aldığınız hatayı net bir şekilde ifade edip, yardım talep edebilirsiniz.

Banka teknik destek sorumlusu, aldığınız hata koduna göre sorunun ne olduğunu daha net anlayarak, size buna göre çözüm sunup işlemlerinizde bu sorunun giderilmesine yardımcı olacaktır. Bu tip bir hatanın alınması, kartın mail order işlemlerinin açık olmaması, ödeme emri yetersizliği, yanlış bilgilerin girilmesi ve kurumsal FRAUD uygulamalarından kaynaklı nedenler olabileceği gibi farklı nedenlerden de ortaya çıkabilmektedir.

Kartın İnternet Alışverişlerine Kapalı Olması

Geçmişte kartların tamamı, internet alışverişlerine açık olarak tanımlı gelmekteydi. Ancak BDDK tarafından yapılan düzenleme sonrasında, kart güvenliğini artırmak ve sadece isteyen kişilerin talebi doğrultusunda açılmasını sağlamak amacıyla, artık internet harcamalarına kapalı olarak gelmektedir. Bu durumda internet üzerinden alışveriş yapmak isteyenlerin işlemleri esnasında, provizyon hatası verebilmektedir.

Böyle bir durumda ortaya çıkacak provizyon hatasında, çağrı merkeziyle iletişime geçerek ya da bankanın internet sitesinden kartın internet alışverişlerine açılması sorunun giderilmesi için yeterli olacaktır.

Öte yandan bilindik yüksek hacimli alışveriş yapılan alışveriş sitelerinin kendi FRAUD uygulamalarına sahip olması nedeniyle, ek bir güvenlik aşaması nedeniyle de bu sorunla karşılaşmak mümkündür. Bu tip sorunlarda ise, siteyle iletişime geçilerek kartın şirket tarafından doğrulanması talep edilmelidir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir