Başkasına Ait İban Numarası Öğrenilebilir Mi?

  • Ağustos 16, 2020
  • (0)

Uluslar arası geçerliliği olan bir bankacılık numarası olan iban no; para transferinin sorunsuz bir şekilde yapılabilmesine olanak tanımaktadır. Toplamda 34 haneye kadar oluşabilen iban numarasında hem rakamlardan hem harflerden oluşuyor. İban numarasında yer alan harfler ülkeleri simgelerken rakamlar ise kişiye ve hesaba özel olarak düzenleniyor. Kişiye özel olan iban numarasını acaba başkası öğrenebilir mi? Daha doğrusu başkasına ait iban numarası öğrenilebilir mi? Şayet iban numarasını bilmediğiniz birisinin hesap numarasını da bilmiyorsanız; o kişiye ait iban numarasını öğrenmeniz imkansıza yakındır.

IBAN kavramının açılımı söz konusu olduğunda karşımıza; ‘’ International Bank Account Number ‘’ terimi çıkıyor. IBAN kavramı işte bu terimin baş harflerinden oluşuyor. Özellikle para transferlerinde oluşabilecek hataların en aza indirilmesi amacıyla geliştirilen bu sistem beraberinde önemli kazanımları da getiriyor. Başkasına para gönderirken İBAN numarasını biliyor olmak da beraberinde önemli kazanımları getiriyor. Bu noktada başkasına ait iban numarası öğrenilebilir mi? Sorusu da sıklıkla akıllara geliyor. İşte detaylar!

Başkasına Ait Olan İBAN Numarasını Öğrenebilir Miyim?

Günümüz koşullarında bankacılık işlemleri söz konusu İBAN numarası genellikle karşımıza çıkar. Özellikle para transferi işlemlerinde İBAN numarasının sıklıkla kullanıldığını ifade etmek mümkün oluyor. Para göndermek için karşı tarafın İBAN numarasını biliyor olmak; pratik bir şekilde transfer işleminin de yapılması anlamına geliyor. Bu durumda başkasına ait olan İBAN numarasını öğrenebilir miyim? Şayet para göndereceğiniz kişinin hesap numarasını biliyorsanız, İBAN numarasını da öğrenebilirsiniz. Aksi durumda başkasının İBAN numarasını öğrenmeniz neredeyse imkansız olacaktır.

Başkasına Ait İban Numarası Öğrenilebilir Mi?

Şayet iban numarasını öğrenmek istediğiniz kişiye ait bir hesap numarası mevcutsa, ilgili bankanın internet sitesine girerek, hesap numarası vasıtasıyla İBAN numarası öğrenebilirsiniz. Bu işlemi ilgili bankanın İBAN sorgulama seçeneğinden yararlanarak yapabilirsiniz. İban numarası ülkemizde 16 haneden oluşmaktadır. Bu hanelerden ilk ikisi TR harflerinden oluşurken diğer bölümlerse rakamlardan oluşmaktadır. Her bir hesaba ait İBAN numarası da farklılık göstermektedir.

İban Numarasını Nasıl Öğrenebilirim?

Elbette ki başkasına ait iban numarası öğrenebilir mi? Sorusuna yanıt bulduktan sonra kendimize ait iban numarasının da nasıl öğrenileceğini merak etmek gayet doğaldır. Günümüz koşullarında kendinize ait İBAN numarasını öğrenmek gayet pratiktir. Bu bilgiyi rahatlıkla kendi bankanızdan öğrenebilirsiniz. Bunun için bizzat banka şubesine giderek, iban no öğrenmek istediğinizi ifade edebilirsiniz. Ayrıca bankanıza ait çağrı merkezini arayarak da müşteri temsilcisi aracılığıyla iban numaranızı öğrenebilirsiniz. Yine online ve mobil bankacılık hizmetlerini tercih ederek de iban no öğrenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir