Bekçi Nasıl Olunur? Bekçi Maaşı Ne Kadar?

 • Temmuz 11, 2020
 • (0)

Son zamanların güncel meslekleri arasında yer alan bekçilik mesleği, yakın zamanda gündemden düşmeyen bir meslek olarak tanımlanıyor. Özellikle son zamanlarda yoğun bir şekilde bekçi alımlarının yapılıyor olması; meslek sahibi olmak isteyenleri bekçilik mesleğine yöneltiyor. Peki bekçi nasıl olunur? Tabi ki bekçi olmak isteyenler en çok bu sorunun yanıtını merak ediyor. Bununla birlikte bekçi olma şartları nelerdir? Sorusu da yanıtı merak edilen bir diğer soru olarak karşımıza çıkıyor. Elbette ki bekçi maaşı ne kadar? Sorusu da yanıtı merak edilen bir sorudur. Haydi bu sorulara dair tüm ayrıntıları birlikte inceleyelim!

Bekçi Nasıl Olunur?

Elbette ki bekçi nasıl olunur? Sorusuna yanıt vermeden önce bekçi nedir? Sorusuna yanıt vermek mantıklı bir tercih olacaktır. Bekçi nedir? Kamu güvenliğini sağlamak için devlet ve hükümet tarafından görevlendirilmiş olan kolluk gücüne bekçi denir. Bekçiler özel sektördeki güvenlik görevlisi gibi algılanabilir. Peki bekçi nasıl olunur? Polis Akademisi Başkanlığınca yapılan duyurulardan sonra, şayet bekçi olma şartlarına uygunsanız, başvuru işlemlerini yapabilirsiniz. Ön başvuru için gerekli koşulları sağlayan adaylar daha sonra mülakattan geçmektedir. Mülakat aşamasında alınan puanlar bekçi olmak noktasında önemli avantajı sağlamaktadır.

Bekçi Maaşı Ne Kadar?

Bekçi Olma Şartları nelerdir?

Günümüz itibariyle bekçi olma şartları söz konusu olduğunda karşımıza çok fazla özellik çıkmaktadır. Bu şartları aşağıdaki gibi sıralamak mümkün olmaktadır.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • En az lise ve dengi bir okulu başarılı bir şekilde tamamlamış olmak
 • En az 167 santim boya sahip olmak
 • Fit bir vücut yapısına sahip olmak
 • Bekçilik için başvuru yapacağınız kentte en az 1 yıl süreyle ikamet ediyor olmak
 • Askerlik görevini tamamlamış olmak
 • Herhangi bir şekilde adli bir ceza almamış olmak – affa uğramış olsa dahi
 • Kötü bir üne sahip olmamak
 • Talep edilen sağlık şartlarını karşılıyor olmak

Görüldüğü üzere bekçi olma şartları nelerdir? Sorusuna farklı yanıtlar vermek mümkün olmaktadır. Üstelik bu şartlar, yayınlanan alım ilanına göre de farklılıklar taşıyor olabilmektedir.

Bekçi Maaşı Ne Kadar?

Elbette ki bekçilerin hem ilkokul hem lise hem ön lisans hem de lisans mezunu adaylardan seçildiği bilinmektedir. Dolayısıyla bekçi maaşı ne kadar? Dediğimizde ilkokul mezunu bekçi maaşı 4 bin 300 Türk Lirasıdır. Lise mezunu bekçi maaşı 4 bin 350 Türk Lirasıdır. Ön lisans mezunu bekçi maaşı 4 bin 357 Türk lirası, lisans mezunu bekçi maaşı 4 bin 400 Türk lirasıdır, denilebilir. Elbette ki bu maaş miktarı sadece mesleğe henüz yeni başlamış ve bekar olan bekçiler için geçerlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir