Borsada Açığa Satış Nedir, Nasıl Yapılır?

  • Aralık 27, 2020
  • (0)

Aylık belli bir miktar gelirle yaşamaya çalışanlar paralarını artırmaya çalışırlar. Dolar, döviz, altın ve borsa gibi alanlara yatırımlar yaparak azı çok yapma amacını güderler. Daha yeni yatırım yapmaya başlayanlar Borsada açığa satış nedir, nasıl yapılır? gibi sorular sorarlar. Yatırımcıların büyük bir kısmı açığa satış işlemini kullanmaktadır. Hisse senedi alarak tasarruflarını değerlendirenler açığa satış ile değeri düşen menkul kıymetlerden çok kar elde ederler.

Sermaye piyasalarının sunduğu bir emir tipidir. Hisse senedi yatırımcısı açığa satışla sadece yükselişte değil düşüşte de yatırım yapabilmek imkanı verir. Yani açığa satış sermaye piyasasında hisse senedi yatırımı yapan kişilere çift yönlü fiyat hareketlerine yatırım yapabilme fırsatı tanır. Pay piyasasının avantajlı piyasa özelliği olan açığa satış işlemi, iniş çıkışların çok fazla olduğu dönemlerde yatırımcı için çok büyük riskler de taşıyabilir.

Açığa Satış İşlemi Ne Demektir?

Açığa satış borsa yatırımcısı için çok büyük önem taşıyan bir emir tipidir. Bundan dolayı borsada açığa satış nedir, nasıl yapılır? Olduğu tam olarak bilinmeden hareket edilmemelidir. Tam olarak açığa satış işleminin finansal tanımını yapmak yatırımcılar için doğru olacaktır. Açığa satış işlemi, İstanbul Pay piyasasındaki yatırımcıların sahip olmadıkları enstrümanları sonradan yerine koymak şartı ile ödün olarak kullanmasını ve satmasını sağlayan emir tipidir.

Borsada Açığa Satış Nedir,

Pay piyasalarında farklı emir türleri de vardır. Açığa satışı diğerlerinden ayıran en önemli özellik emir baştan verilirken açığa satış olarak verilmesidir. İşlem sırasında yatırımcı sahip olmadığı sermaye piyasası enstrümanlarını ödünç olarak kullanır. Bunu yaparken yüksekten alıp düşükten yerine koymayı amaçlar.

Açığa Satış İşleminin Şartları

Açığa satış işleminde fiyat yatırımcının beklediği yönde gelişirse kar eder. Fiyat düşmeyip yükselirse zarar eder. Açığa satış yaparken yatırımcının yerine getirmesi gereken bazı şartlar vardır. Bunlar;

  • Kredi Sözleşmesi imzalaması gerekir.
  • Aracı kurumun değerlendirmesi sonrasında işleme izin verilir.
  • Portföy büyüklüğü limiti aracı kurumdan kuruma değişmektedir.
  • Satış limiti yatırımın portföyünün teminatlandırmasına ve aracı kurumunun paylarına göre belirlenir.
  • Kazançlı olabilmek için borsada açığa satış nedir, nasıl yapılır? Konusu detaylıca bilinmelidir. Pay bazında günlük bültenler gerçekleşen bütün fiyat serilerinde sözleşme adedi ve miktarı bildirilerek ilan edilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir