Brent Petrol Nedir Ve Brent Tipi Petrol Nereden Çıkar?

  • Haziran 8, 2020
  • (0)

Elbette ki her geçen gün yatırımcıların karşısına sürekli değişen yatırım araçları çıkmaktadır. Özellikle petrol ve türevleri yatırımcıların uzun süreden beri tercih ettikleri etkili bir yatırım aracı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kapsamda akıllara Brent Petrol Nedir Ve Brent Tipi Petrol Nereden Çıkar? Tarzında soruların da gelmesi gayet olağan bir durumdur. Özellikle petrolün uluslar arası bir yatırım aracı olması, bu tar soruların da sayısını her geçen gün arttırmaktadır. İşte Brent Petrol Nedir Ve Brent Tipi Petrol Nereden Çıkar? Sorularına verilebilecek en net yanıtlar!

Petrol piyasasında temel olarak petrol türlerinin 3 farklı şekilde gruplandığını söyleyebiliriz. Bunlar:

  • Brent Petrol
  • WHI
  • Umman Petrolü

Olarak sınıflandırılmaktadır. Bu noktada Brent Petrol Nedir? Yatırımcılar açısından en uygun olan petrol türü olarak tanımlanmaktadır. Zira dünya genelinde petrole yatırım yapanların üçte ikisi Bret petrol üzerinden anlaşmalar yapmaktadır.

Brent Petrol Nedir Ve Brent Tipi Petrol Nereden Çıkar?

Brent Petrol Nereden Çıkartılır­?

Petrol piyasasının popüler ürünü olan Brent petrol, Shetland Havzasından çıkartılmaktadır. Yani İskoçya’nın Kuzey Denizine sırının olduğu yerden çıkartılmaktadır. Bir diğer ifadeyle Brent petrol, denizden çıkartılan petrol ürünüdür. Günümüz itibariyle kullanım ömrünün sonuna doğru yaklaşan bu petrol havzasını Royal Dutch Shell firması tarafından işletilmektedir.

Elbette ki Petrol bölgesinde yaşam süren bir kuş türü olan ve Türkçe karşılığı Yosun Kazı olan bu isim, bu popüler petrol sahası için kullanılmaktadır. Bununla birlikte Brent sözcüğünün bölgedeki ana petrol sahası arama alanlarının baş harflerinden oluştuğunu da söyleyebiliriz.

Brent Petrolu Neden Daha Çok Tercih Ediliyor?

Elbette ki dünya genelinde Brent petrolünün daha çok tercih ediliyor olmasının pek çok nedeni bulunmaktadır. Ancak bu nedenler arasında ilk sırada buradaki petrolün tatlı ve hafif olarak tanımlanıyor olmasıdır. Bu noktada hafif ve tatlı olan petrolün işlenmesinin çok daha kolay olduğunu unutmamak gerekmektedir. Zira bu tür petrolde sülfür oranı oldukça düşüktür. Bu durum da özellikle rafinelerin işine gelmektedir.

Bütün bu bilgilerin yanı sıra Brent petrolün çıkarıldığı alanında deniz olduğu düşünüldüğünde bu petrolün taşınmasının daha kolay olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu sayede bölgeden çıkartılan petrol oldukça pratik bir şekilde bulunduğu alandan deniz yoluyla taşınmaktadır. Özellikle petrol fiyatlarının oluşmasında petrolün nerden çıkarıldığı ve çıkarma maliyetinin ne olduğu önemlidir. Zira bu hususlar petrol fiyatlarını da doğrudan etkilemektedir. Brent petrol hem kaliteli bir petrol ürünü olduğu için hem de kolay çıkartılabildiğini için sıklıkla tercih edilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir