Çek Kırdırmak Nedir? Çek Kırdırma Nasıl Yapılır?

  • Nisan 29, 2019
  • (1)

Çek kırdırma, çekin vadesinden önce çeşitli facroting şirketleri tarafından komisyon alınarak bozdurulmasıdır. Banka çekleri yasal ödeme araçları olmakla çoğu ticari faaliyetler amacı ile kullanılmaktadır. Ekonomik zorluğa düşen bazı şirketler çeki vadesinden önce bozdurarak nakit ihtiyaçlarını karşılamak isterler. Ya da bu çekler ile gerekli ödemelerini yaparlar. Banka çekleri kısa vadede olan borçlar için tercih edilen ödeme araçlarıdır. Çek üzerinde vade tarihi yer almaktadır. Bu tarihler dikkate alınarak çek kırdırma işlemi yapılabilmektedir.

Çek Kırdırma Nasıl Yapılır ?

Şirketlerin ya da şahısların  bazıları henüz vadesi dolmadan tahsil etmek amacı ile çeki bozdurmak isteyebilir. Ama vadesi gelmediği için böyle bir çekin normal şekilde tahsilinin gerçekleşmesi imkansızdır. Bu durumda çek kırdırma işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu işlem elde bulundurulan çekin çeşitli finansal aracılar tarafından ya da factoring şirketleri aracılığı ile vadesinden evvel elden çıkarılması işlemidir. Fakat vadesinden önce bozdururlan çekleri için aracı kuruluşlar erken bozdurma komisyonu almaktadırlar. Bu komisyon %4 ile %7 oranları aralığında değişmektedir. Bu para ekstra olarak alınmamakla birlikte anaparadan alınmaktadır. Çeki erken bozduran çek sahipleri çekte para kaybı yaşamaktadır. Bu kayıp tercih edilen finansal aracılara göre değişiklik göstermektedir. Çek kırdırma işleminin daha güvenilir bir şekilde gerçekleşebilmesi için yasal yollar tercih edilmelidir. Bu sebeple yasal işlem gören bankalar ve factoring şirketlerine başvuruda bulunulabilir.

Çek Kırdırma Komisyonu

Çekin vadesi, miktarı, çeki düzenleyen kişi ve  kuruluşa göre çek kırdırma komisyonu farklı hesaplanabilmektedir. Çekin vadesinin ve çekin miktarının ne kadar yüksek olduğuna göre yükseliğe bağlı olarak çekin komisyon ücreti de o kadar artış gösterecektir. Aynı zamanda çeki düzenleyen tarafın kredi risk oranı ne kadar yüksek ise komisyon ücreti yine bir o kadar da artış gösterecektir. Neticede çek kırdırma komisyonu için belirli bir rakam söylemek mümkün değildir. Her bir çek birbirinden farklı komisyon ücretine tabi olabilir. Çünkü her çekin risk durumu diğerine göre farklı olabilmektedir. Çek kırdırma işlemi yapmadan komisyon ücreti konusunda bilgi edinilmesinde fayda vardır.

 

Comments (1)

  • İsmail Dikmensays:

    Mayıs 7, 2019 at 5:42 pm

    Çek kırdırma, çekin vadesinden önce çeşitli facroting şirketleri tarafından komisyon alınarak bozdurulmasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir