CEO, CTO ve CFO Nedir Kısaltmalar Ne Anlama Geliyor?

  • Aralık 30, 2020
  • (0)

Çalışma hayatında çok fazla duyulduğundan CEO, CTO ve CFO nedir, kısaltmalar ne anlama geliyor? Sorusuyla sıklıkla karşılaşılmaktadır. Şirket veya bazı kurumlardaki üst düzey yöneticileri ifade ettiği bilinmektedir. Fakat lider durumundaki bu kişilerin hangi görevleri üstlendiği ve kısaltmanın ne alama geldiği bilinmemektedir. Büyük şirketlerde yönetilecek personel sayısı fazla olduğundan ve yapılacak işlerin çokluğundan dolayı pozisyonlara ihtiyaç duyulur.

Şirketlerde çok sayıda yönetici bulunur. Yapılan iş farklı olduğundan dolayı farklı farklı isimler verilmiştir. Pozisyonlardaki liderlerin isimlerinin kısaltılmışı olan bu ifadeler İngilizce ’den dilimize geçmiştir. Dikkat edilirse bütün kısaltmalar C harfi ile başlamaktadır. C harfi İnfgilizce’deki Chief’tir. Türkçe karşılığı Şef’tir. Chiefin kısaltılmışı olan C harfinin yanına pozisyonun yaptığı işlere uygun ifadeler yerleştirilmiştir.

CEO Ne Anlama Gelir?

Şirkette veya büyük bir kurumda yeni çalışmaya başladıysanız CEO, CTO ve CFO nedir, kısaltmalar ne anlama geliyor? Olduğunu bilmeniz gerekir. Çünkü bu ifadeleri sıklıkla duyacaksınız. En çok kullanılan kısaltmaların başında CEO gelir. Kısaltmanın uzun hali Chief Executi ve Officer’dır. Türkçe karşılığı İcra Kurulu Başkanı’dır. Kurumun veya şirketin idaresindeki veya yönetimindeki en üst kademede bulunan kişidir.

Genellikle CEO denilince şirketin sahibi gibi anlaşılır. Bazen böyle olsa da her zaman için geçerli değildir. CEO olan kişi şirketin vizyonu, misyonu ve amacından sorumludur. Çalışanların en tepesindeki kişi olup çoğunlukla şirketin kurucu kişisidir.

CEO, CTO ve CFO Nedir Kısaltmalar Ne Anlama Geliyor?

CTO Ne Anlama Gelir?

Türkçe karşılığı Teknolojiden Sorumlu Başkan olan Chief Technology Officer ifadesinin kısaltılmış halidir. Şirketin teknolojiyle alakalı bütün detaylarından sorumludur. Teknolojinin yanı sıra CTO, şirketin geliştirilmesinden ve araştırmalarından da sorumludur. IT ve mühendislik bölümlerin lideri ve sorumlusudur. Kısa ve uzun vadedeki ihtiyaçları karşılar. Hedeflerin yakalanabilmesi için yatırımlara gerekli olan sermayeyi belirler. CEO’ya bağlıdır. Görevleri ve sorumlulukları hakkında CEO’ya rapor verir.

CFO Ne Anlama Gelir?

Mali İşler Müdürü anlamına gelen Chief Finance Officer ifadesinin kısaltılmışıdır. Mali işleri yürütmekle sorumlu olan en üst düzey yöneticidir. Finansal planlamalara dikkat etmek, nakit akışını kontrol etmek, şirketin zayıf taraflarını bularak analiz etmek, finans bakımdan güçsüz olan yönlerini düzeltmek için gerekli olan adımları atmak görevleri arasında yer alır. Raporları CEO’ya sunmakla sorumludur. CEO, CTO ve CFO nedir, kısaltmaları ne anlama gelir? Ve pozisyonların görevleri hakkında iş hayatı başlangıcında yetecek kadar bilgi vermiş olduk.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir