Çevre Mühendisi Maaşı Ne Kadar?

  • Temmuz 12, 2020
  • (0)

Elbette ki günümüz şartlarının en favori meslekleri arasında yer alan çevre mühendisliği gençler arasında merak edilen bir meslek alanı olarak karşımıza çıkıyor. Bu durum çevre mühendisi olmak isteyenlerin de sayısını arttırıyor. Elbette ki çevre mühendisi olmak isteyenlerin sayısı fazla olunca çevre mühendisi nasıl olunur? Tarzındaki soruların da sayısı artıyor. Yine çevre mühendisinin çalışma alanları nasıldır? Sorusu da son zamanlarda sıklıkla soruluyor. Bununla birlikte çevre mühendisi maaşı ne kadar? Sorusu da yanıtı merak edilen bir soru olarak karşımıza çıkıyor. İşte bu sorulara dair merak edilenler!

Çevre Mühendisi Nasıl Olunur?

Çevre mühendisi olmayı isteyenler doğal olarak çevre mühendisi nasıl olunur? Sorusunun yanıtını da merak etmektedir. Bu kapsamda çevre mühendisliği alanının zor bir bölüm olduğunu mümkün olmaktadır. Özellikle akademik anlamda çevre mühendisliği bölümünden mezun olanların bu mesleği yapabildiklerini söyleyebiliriz. 4 yıllık bir akademik eğitim dönemi olan çevre mühendisliğinin ilk iki yılının teorik derslerden oluştuğunu söyleyebiliriz. Lisans eğitiminin son iki yılının ise daha çok pratik derslerden oluştuğunu söyleyebiliriz.

Çevre Mühendisi Maaşı Ne Kadar? Çevre Mühendisi Nasıl Olunur?

Elbette ki günümüz koşullarında çevre mühendisi olanlar hem özel sektörde hem de kamu sektöründe çalışabilmektedir. Devlette çalışmayı isteyen çevre mühendislerinin KPSS’den yüksek bir puan almak durumunda olduklarını söyleyebiliriz. Özel sektörde çalışmayı isteyen çevre mühendisleri de kendilerini alanlarında uzmanlaştırmak durumundadır.

Güncel Çevre Mühendisi Maaşı Ne Kadar?

Günümüz koşullarında çevre mühendisleri hem özel sektörde hem de devlette çalışabilmektedir. Dolayısıyla çevre mühendisi maaşı ne kadar? Sorusuna iki farklı şekilde yanıt vermek mümkün olmaktadır. Zira özel sektörde çalışan çevre mühendisi maaşı 3 bin TL ile 10 bin TL arasında değişiklik gösterirken, devlette çalışanların maaşlarının da farklı olduğunu söyleyebiliriz. Mesleğe yeni başlamış olan bir çevre mühendisi 3 bin TL civarında bir maaş almaktadır. Ancak alanında uzmanlaşan ve tecrübe kazanan çevre mühendisleri 10 bin TL’ye kadar maaş alabilmektedir. Bu durum esasında çalışılan kurumdan kuruma da değişiklik gösterebilmektedir.

Devlette çalışan çevre mühendisi maaşı 5 bin Türk Lirasıyla 9 bin 200 Türk Lirası arasında değişiklik göstermektedir. Mesleğe henüz yeni başlamış olan çevre mühendisleri maaş olarak 5 bin TL ücret almaktadır. Kıdem ve derece arttıkça çevre mühendislerinin devletten aldıkları maaş da artış göstermektedir. Bu kapsamda devlette çalışan çevre mühendisi maaşları 9 bin Türk Lirasının üzerine çıkabilmektedir. Elbette ki bu maaşlara aile yardımı ve diğer ödeme kalemleri eklendiğinde çevre mühendislerinin aldıkları maaş miktarı da artış göstermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir