Devletten Hayvancılık Desteği Nasıl Alınır?

  • Kasım 9, 2020
  • (0)

Devletten Hayvancılık Desteği Nasıl Alınır?

Hayvancılık yapmak isteyen veya uzun zamandır bu işle ile meşgul olan pek çok kişi devletten hayvancılık desteği nasıl alınır? Sorusunun cevabını oldukça merak etmektedir. Aslında hali hazırda iki türlü destek bulunmaktadır bu desteklerden biri hibe olarak verilirken diğer seçenek faiz desteğidir.

Çiftçilerin hayvan yetiştiriciliğini arttırmayı ve yerli hayvan üretimini arttırmayı hedefleyen bu uygulamalar ile farklı pek çok hayvanın ve özel tür hayvanların yetiştiriciliğini yapabilmektesiniz. Çiftçinin en büyük destekçisi olan Ziraat Bankası aracılığı ile faizsiz olarak verilen krediler ile çiftçilerin büyük oranda yeni hayvan alımının sağlanması hedeflenmektedir.

Hibelerde ise farklılıklar bulunmakladır. Hibe kredilerde küçük miktarların tamamı geri ödemesiz olarak verilirken bazı durumlarda %50 veya % 70 oranlarında hibe desteği söz konusu olabilmektedir. Başvurularınız sırasında bu detayları öğrenmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Hayvancılığın desteklenmesi söz konusu olduğunda karşımıza birden fazla seçeneğin çıktığını biliyoruz. Bu kapsamda yapacağınız etkili bir araştırma neticesinde son derece avantajlı bir şekilde destek alabilmeniz de mümkün hale gelmektedir.

Devletten Hayvancılık Desteği Nasıl Alınır? | Devletten Hayvancılık

Hayvancılık Desteği İçin Başvuru Şartları

Çiftçiler devletten hayvancılık desteği nasıl alınır? Sorusunu araştırırken gerekli olan belgeleri de mutlaka hazırlık aşamasında tamamlamalıdır. Başvuru için gerekli olan şartlar;

  • Kullanmak istenen kredi tutarı kadar gayrimenkul ipoteği,
  • Maaş bordosu, kefil,
  • Eğer şuan hayvancılık yapıyor iseniz elinizde bulunan hayvanların hepsinin küpe numaraları,
  • Çks belgesi,
  • Kredi kullanımı için başvuruların şahsi olarak yapılması gerekmektedir.
  • Teminat olarak 3 yılı içeren muhasebe kayıtları,

Küçük bir dipnot olarak bilmeniz gereken ise daha önce bu kredileri veya hibe desteğini almış iseniz tekrar almanız gibi bir durum asla söz konusu olmamaktadır.

Eğer geri ödemeli desteklerden faydalanmış iseniz özel ödeme dönmelerine dâhil edilerek aylık, üç aylık, altı veya dokuz aylık aralıklar ile ödeme planlarınızı düzenletebilmektesiniz.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Desteği ( TKDK)

Gıda tarım ve hayvancılık bakanlığına bağlı olan TKDK küçükbaş ve büyük baş hayvancılık işi ile uğraşanlara hibe kredi desteği veren bir kurumdur. Başvurunuz halinde özellikle genç çiftçilere 30 bin kadar ödemesiz destek verilmektedir. Avrupa Birliği ve ulusal olarak sağlanan farklı kaynaklar ile farklı hibe oranlarına sahip ödemler yapılmaktadır.  Kırsal kalkınmanın genç çiftçiler ile oluşmasını planlayan bu proje ile çok sayıda genç çiftçi devletten hayvancılık desteği nasıl alınır? Sorusuna cevap bulmuş ve gerekli başvurularını bu şartları, detayları değerlendirerek yapmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir