Makas Aralığı Nedir? En Uygun Döviz Makas Aralığı Sunan Bankalar

  • Kasım 3, 2019
  • (0)

Son dönemlerde döviz kurlarındaki volatilite yükselmeden önce döviz büroları bankalara göre uygun aralıklar sunmaktaydı. Bu sayede uygun aralıklarda döviz alım ve satımı yapılabiliyordu. Ancak; döviz kurlarındaki volatilite yükseldikten sonra döviz büroları makas aralıklarını oldukça açtı. Döviz büroları tabela fiyatlarına bakılırsa bankalara oranla uygun olduğu söylenemez. Dolayısıyla bankaların çok daha uygun makas aralıkları mevcuttur. Öncelikle makas aralığı nedir konusuna değinilmesi gerekir.

Makas Aralığı

Makas aralığı genel tanımı ile bankaların döviz alış ve satış fiyatları arasındaki normalden yüksek olan farka verilen isimdir.

Bankaların Döviz Makasları

Piyasaların açık ya da kapalı olmaları bankaların kurlarına etki eden unsurlardan biridir. Piyasa kapalıyken döviz makas aralığı daha geniş olmaktadır. Piyasanın kapalı olduğu sürelerde döviz alış ve satışı yapmak yanlış bir hareket olacaktır. Piyasalar açık olduğunda ise Dolar 1,5 ile kuruş arası, Euro 1,7 ile 3,5 kuruş arasında değişebilmektedir.

Döviz Makas Aralığı Tasarruf Sahiplerini Nasıl Etkiler?

Makas aralığı son derece önemlidir. Tasarruf sahipleri, günlük hareketlerden döviz alım satımı yaparlar. Yaptıkları bu işlemlerden para kazanmayı ve elbette kar elde etmeyi hedeflerler. Ancak; makas aralığı para kazanma ve kar elde etme hedefini olumsuz bir şekilde etkiler.

Tasarruf sahipleri, makas aralığı sebebiyle zararına döviz satmak durumunda kalırlar. Bu gibi olumsuz bir durumun yaşanmaması için tasarruf sahiplerinin işlem yapmadan önce makas aralıklarını hesap etmesi gerekir. Hesap yapıldıktan sonra alım ya da satım kararı verilmelidir.

Makas Aralığı Karşısında Tasarruf Sahipleri Ne yapmalı?

  • Makas aralığına karşı tasarruf sahipleri temkinli olmak durumdadır.
  • Makas aralığının önemli bir etken olduğu unutulmamalıdır. Kararlar bu etken göz önünde tutularak alınmalıdır.
  • Bu etkenin sonuçları düşünülerek tasarruf sahipleri ani kararlardan kaçınmalıdır. Sakin kalınmalıdır.
  • Bunun yanı sıra; doğru zaman diliminin yakalanması da ayrı bir öneme sahiptir. Zira yanlış zaman diliminde yapılacak bir hamle kar yerine zarar getirebilir.

Bu sebeple; yatırım yapılacak paranın beklenen miktarda olması için sabırla beklenmelidir. Bu uyulması gereken altın bir kuraldır.

Bu maddeler dikkate alınırsa zarar edilmesinin önüne geçilmiş olur.

Döviz Makas Aralığı Düşük olan Bankalar

Döviz makas aralığı düşük yani uygun olan bankaların tercih edilmesi gerekir. Bu bankalar şunlardır;

Türkiye İş Bankası; döviz al-sat işlemlerinde hiçbir sorun yaşanmayan bankalardan bir tanesidir. Özellikle sürekli döviz alım satımı yapan kişiler için en ideal bankalardandır.

HSBC Bank: dolar makas aralığı en uygun olan bankalar arasındadır. HSBC Bank, aynı zamanda şube, telefon bankacılığı, ATM ve mobil bankacılık üzerinden döviz işlemleri yapma şansı da tanımaktadır. Bu yöntemler arasında internet bankacılığı dikkat çekmektedir. İnternet bankacılığında ise en uygun alım satım oranları sunulmaktadır.

Odeabank: geceleri düşük makas aralıkları sunmaktadır. Unutulmamalıdır ki; hiçbir banka tarafından geceleri düşük makas aralıkları sunulmamaktadır. Gece sunulan makas aralıkları diğerlerine oranla çok daha uygun olabilmektedir. Bu özelliğinden dolayı Odeabank sıklıkla tercih edilmektedir.

Enpara Döviz Hesabı: Finansbank tarafından geliştirilen yeni nesil bankacılık sistemidir. Bu yeni nesil sistem üzerinden en uygun döviz alım satımı yapmak mümkündür. Enpara, Finansbank’a göre çok daha uygun döviz alım satım fiyatları sunar. Enpara, hafta içi mesai saatlerinde genel olarak döviz büroları ile benzer kur marjı koyar. Hafta sonu ve mesai saatleri dışındaysa alış ve satış makas farkını açar. Dolayısıyla, bu durum avantajlı olmaz.

Senin Bankan: Kuveyt Türk güvencesi altında bulunmaktadır. Kur farkı, mobil bankacılık ya da internet üzerinden takip edilebilir. Böylece tasarruf sahipleri kur farkından haberdar olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir