E-Devlet Bekçilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-Devlet Bekçilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bekçiliğin yeniden meslek olarak hayatımıza girmesi ile bu alanda da birçok istihdam gerçekleşiyor. Bekçilik için birçok kriter sunulurken e-devlet bekçilik başvurusu da sık yapılıyor. Peki e-devlet bekçilik başvurusu nasıl yapılır? Bekçilik başvuru e-devlet üzerinden belirlenen tarihler arasında duyulur. Bu duyuruların belirlendiği tarihler dışında yapılan başvurular kabul edilmez. Bu nedenle bekçi olmak isteyen kişiler bu tarihlere göre kişisel belgelerini vermesi gerekmektedir. E-devlet başvurusu aşağıdaki gibi olmaktadır.

  • Aday işlemleri sitesine gidip, Polis Akademisi İşlemleri Sistemine girilir,
  • İşlem yapılmak istenen dönem seçilir,
  • Bu aşamadan sonra başvuru kabul edilir.

Elbette ki bekçi olmak isteyenlerde birtakım özellikler de aranmaktadır. Bundan dolayı da söz konusu kriterleri karşılayabilenler, bekçilik başvurusu yapabilmektedir. İşte bu konuya dair merak edilenler!

Bekçilik İçin Başvuru Kriterleri Nelerdir?

Bekçiliğe başvuru yapılabilmesi için birçok kriter isteniyor. Bu kriterlerin sağlanması ile e-devlet veya Polis Akademisi üzerinden yapılıyor. Bununla birlikte e-devlet bekçilik başvurusu belirlenen tarihlerde başvuru kabul etmesi yüzünden takip edilmesi elzemdir. Elbette ki belli başlı kriterlere sahip olunması ile başvurular değerlendiriliyor. Bu başvurular aşağıdaki gibi olmaktadır.

  • C. vatandaşı ve en az lise mezunu olmak,
  • 18 yaşı doldurup 27 yaşından gün almamak,
  • Siyasi partiye üye olmamak ve sağlık raporundan geçmek,
  • Polis Eğitim Kurumları’ndan atılmamış olmak,
  • Silah taşımaya engel olmaması.

E-Devlet Bekçilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bekçilik son zamanların favori meslekleri arasında yer almaktadır. Bundan dolayı da bekçilerin çalışma düzenlerinin nasıl olduğu da sıklıkla merak edilmektedir. İşte bu soruya dair merak edilen tüm ayrıntılar!

Bekçilerin Çalışma Düzeni Nasıldır?

Bekçilik için e-devlet bekçilik başvurusu yapıldıktan sonra devletin sunduğu sınava girilmesi şart olmaktadır. Bu sınav 100 sorudan oluşup bu sınav sonucuna göre fiziksel olarak sınava giriliyor. Bunun ardından sözlü sınava tabi tutularak kişilerin özgüven gibi etkenlerine bakılıyor.

Tüm bunların ardından yeterli puan alıp aşamalardan geçen kişiler bekçi olmaya hak kazanıyor. Bekçiler mesleklerini gece saatlerinde icra ettikleri için çalışma saatleri de bu aralıkta olmaktadır. Bununla birlikte bekçiler 19.00-07.00 saatleri arasında çalışmaları ağırlıklı oluyor. Aynı zamanda da polis sayısının yeteriz olduğu şehirlerde bekçilerin çalışma saatleri buna bağlı olarak artmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir