Eğitim Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

  • Ekim 25, 2019
  • (0)

Kredi almak isteyen bireyler için eğitim kredisi nedir ve eğitim kredisi nasıl alınır açıklayalım.

Eğitim Kredisi Nedir?

Kişinin eğitimde yapacağı masrafların karşılanması için bankalar tarafından verilen bireysel bir kredi çeşididir. Kişiler çocuğunun veya kendisinin masraflarını karşılamak adına bankaların hizmete sunduğu eğitim kredisinden yararlanabilir.

Eğitim Kredisi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kredi hesabı yaparak en uygun olan eğitim kredisine ulaşmak mümkündür. Eğitim kredisi veren bankalar arasında Yapı Kredi, Vakıfbank, İş Bankası ve Ziraat Bankası yer almaktadır. Bu bankaların şubeleri aracılığıyla, kişiye en uygun eğitim kredisini hesaplayarak bulmak oldukça kolay olacaktır.

Krediyi Kimler Alabilir?

İsmi eğitim kredisi olsa da yine bu tarz krediye sahip olabilmek adına belgelenebilir bir gelire sahip olmanız gerektiği gibi 18 yaşından büyük olunması da mutlak kurallar arasında yer alıyor. Çalışmayan bir kişi yani belgelenebilir bir geliri var olmayan öğrenciyseniz, bu şartlarda eğitim kredisi almanız mümkün olmayacaktır.

Ayrıca eğitim kredisinden faydalanmak için çocuğunuzun veya kendinizin gittiği mektepten alacağınız eğitim giderleriniz de gösterecek olan bir belgeye ihtiyacınız olacaktır. 18 yaşından küçük olan öğrenciler için ebeveynleri eğitim kredisini kullanabilirler. Yüksek lisans veya üniversite eğitimi için kredi ihtiyacı bulunduğunda ve öte yandan gelir belgesini kanıtlayabilecek herhangi bir işte çalışılıyorsa bankaların sunduğu eğitim kredisi için kişi başvuruda bulunabilir.eğitim kredisi nedir

Başvuru Nasıl Yapılır?

Birey eğitim kredisi almak adına bir başvuruda bulunmak için herhangi banka şubesine gitmesi yeterlidir. Ayrıca İnternet üzerinden de bu işlemler rahatlıkla gerçekleşecektir. Başvuruda bulunmak adına muhakkak belgelenebilir gelir ve 3 ay boyunca kesintisiz olarak devam eden sigorta bulunmalıdır.

Kredi İçin Gerekli Belgeler

Eğitim kredisi almak için gerekli olan başvuru şartları ve belgeler diğer tüketici kredileriyle aynıdır. Eğitim kredisi almak için başvuruda bulunurken şu tarz belgelere ihtiyaç duyulacaktır:

  • Kişinin kimlik belgesi
  • Kişinin gelir belgesi
  • Kişinin adresini gösterecek olan belge veya adına kayıtlı olan bir fatura.
  • Kişinin okul masraflarını gösterecek olan bir fatura.

Bu belgeleri hazırladıktan sonra eğitim kredisi için başvuruda bulunabilirsiniz.

Kredi Şartları Nelerdir?

Eğitim kredisinin tüm şartları, diğer türden olan bireysel kredi şartlarıyla aynıdır.

  • Krediyi kullanabilmek için mutlaka 18 yaşından büyük olunmalıdır.
  • Gelir belgesi olmalıdır.
  • Kredi notunun risksiz grup içerisinde yer alması gerekir.

Ayrıca eğitim kredisi adına yapılan başvuru şartı içerisinde okul faturasını ibraz etmek de yer almaktadır. Bu belgeyi her banka görmek istemese de, birçok banka eğitim kredisi başvurusu esnasında kişinin eğitim giderini kanıtlayacak olan bir belge ibraz etmesini isteyecektir.

Kredi Nasıl Alınır?

Eğitim kredisini almak diğer bireysel tüketici kredisi ile aynı kurallara sahiptir. Hangi krediden kredi sorgulaması yapılacaksa, istenen ürünü online olarak başvurusunu yapabilir veya şubelere giderek gerçekleştirebilirsiniz.

Reşit olunması halinde ve ek olarak gelir belgeleyebilir olunması durumunda, eğitim kredisi için başvuru yapılabilir. Fakat daha reşit olmamış çocuklar için ebeveynler başvuruyu gerçekleştirirler. Eğitim kredisi başvurusu için birçok banka okul masraflarını gösterecek olan bir faturanın ibraz edilmesini ister. Ayrıca gelir belgesi, kimlik belgesi ve başvuru sahibinin ismine kayıtlı olan bir fatura da bankanın talebi arasında yer alıyor.

İpotekli Eğitim Kredisi ve Şartları

Eğitim kredisi almak adına herhangi bir gelir belgelenmediği vakit, bankaların sunduğu ipotekli ihtiyaç kredisinden faydalanabilirsiniz. Herhangi bir gayrimenkulü başvuru yapılacak olan bankaya ipotek göstererek kredi hizmetinden yararlanabilirsiniz. Bu tip kredi ürününde bulunan kredi borcu tamamlanana kadar gayrimenkul bankada ipotek altında olacaktır. Borç ödendiği zaman ipotek ortadan kalkacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir