Ergonomi Nedir? En İyi Ergonomik Tasarım Örnekleri

Ergonomi ifadesini duymayan yoktur. Fakat ne anlama geldiğini duyanların hepsi bilmemektedir. Ergonomi nedir, en iyi ergonomik tasarım örnekleri görüldüğünde çok daha anlaşılmaktadır. İnsan vücudunun bir yapısı vardır. İskelet ve kas yapısına uygun olarak hareket edilmediğinde zamanla çeşitli rahatsızlıklar görülmeye başlar. İşte ergonomi, işyerlerinde kullanılan teçhizatların ve makinelerin insan sağlığına ve yapısına uygun olarak tasarlanmasıdır.

Ergonomi sadece makine ve cihazlar için geçerli değildir. Devamlı oturarak iş yapmak zorunda olanlar için uygun sandalyelerin, masaların ve mekanların düzenlenmesini de içermektedir. Ergonomik tasarımların iş dünyasındaki yeri çok önemlidir. Tasarımlar sayesinde iş verimliliği artmaktadır. Vücudun ortopedik yapısına uygun olduğundan personele daha uzun süre yorulmadan çalışma imkanı verir.

Ergonomik Tasarımların Amaçları

Ev alışverişi yapanlar ergonomik koltuklara rastlamıştır. İş dünyasında kullanılanlar bunun daha fazlasıdır. Ergonomi nedir, en iyi ergonomik tasarım örnekleri ile daha güzel şekilde anlatılabilir. Yunanca ergo ve nomos kelimelerinin birleşmesinden oluşur. Ergo, iş anlamına gelir. Nomos ise yasa anlamındadır. İş yasası olarak Türkçe ’ye çevrilen ergonomi, insanların psikolojik ve fiziksel özelliklerini inceler.

En İyi Ergonomik Tasarım Örnekleri

İncelemelere uygun olarak çevre ve makine uyumu yakalanarak tasarımlar yapılır. Ergonominin amaçları şunlardır;

  • Yaşam kalitesini yükseltmek
  • İş memnuniyetini üst düzeylere çıkarmak
  • Üretimin sürecinde insanların çalışma potansiyelini artırmak
  • İş kayıplarını minimuma indirmek
  • İşten kaynaklı hastalıkları azaltmak
  • İş sürecini kolaylaştırarak çalışanları korumak
  • İşletmedeki araç, makine ve teçhizatın tasarımlarını yaparak daha kısa sürede daha kaliteli üretim yapmak

Ergonomik Tasarımların Kaynakları

Bir bilim dalı olan ergonominin birden fazla alt dalları vardır. Alt dalları ergonomiyle doğrudan alakalıdır. Ergonominin kapsamına giren bazı kaynaklar vardır. Kaynaklardan beslenmeyen tasarımların verimliliği olmaz. En temel kaynak insan vücudunun şekiller ve boyutlarıyla ilgilenen Antropometri’dir. İnsanların vücudunda meydana gelen deformasyonları inceleyen biyomekanik kaynakların öncülerindendir. Biyomekanik hareketlerle de ilgilenmektedir. İş makinesi tasarımında biyomekanikten yararlanılır.

Soğuk, ısı, ışık, gürültü, titreşim ve radyasyon gibi çevre fiziğinin alanına giren kaynakların sınırlamaları ve sağlığa olan etkileri dikkate alınır. Duyular, uygulamalı psikoloji, sosyal psikoloji gibi bilim dallarının kaynakları ergonomi nedir, en iyi ergonomik tasarım örnekleri üzerinde etkilidir. Ergonomik tasarımların son zamanlarda nitelikli bir düzeyde önem kazandıklarını rahatlıkla ifade edebiliriz. Zira ergonomik tasarımlar esasında konforlu bir yaşam sürmek konusunda da iddialı bir özelliğe de sahiptir.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir