Eşinin Kredi Notu Kişinin Kredisini Etkiler Mi ?

  • Mart 21, 2019
  • (2)

Belki bu durumu hiç yaşamamış yada hiç bir yerde okumamış, rastlamışsınızdır. Peki eşler arasında ki kredi notu diğer bir eşin kredi durumunu etkiler mi ? Eşimin kredi skoru düşük ama benim kredi notum yüksek kredi çekebilir miyim ? Gibi sorulara cevap bulabileceğiniz haberimizin detayları aşağıda.

Bankalar Neden Haneye Giren Gelire Bakar ?

Günümüzde bankalar kredi riskini minimum seviyeye düşürmek için bir çok sorgu yapılmaktadır. Özellikle hanenin gelir durumunu, hanede oturan kişi başı gelir düzeyine bakar ve bu hanenin gelir miktarının yarısından fazla olmamak kaydıyla kişinin aylık ne kadar ödeme yapabileceği göz önünde bulundurulur. Burada ki mantık hem kişilerin maddi sıkıntılar çekmemesi ve aynı zamanda kredilerini de düzenli ve rahat ödeyebileceği bir oluşum kurmak ister.

Eşinin Kredi Notu Kişinin Kredisini Etkiler mi ?

Bu sorunun yanıtı net olmamak kaydıyla şöyledir; Düşük miktarlı krediler de genelde 1. kişinin yani kredi çeken kişinin kredi notuna bakılır. Eğer iyi statüsünün üzerinde ise sorunsuz kredi çekebilir. Yalnız yüksek meblağlı kredilerde bu Konut, Yüksek Model Araçlar olabilir bu durumda ailenin de siciline bakarlar. Eşi eğer yasal takip sürecinde ise bu durum bankalarda olumsuzluğa neden olur.

Bir diğer soru; Eşimin kredi notu düşük ama yasal süreçte değil bu etkiler mi ?
Cevap: Bu durum kredi çeken eşi etkilemez yalnızca yasal takipte olan kişinin eşi kredi çekmekte sorun yaşar.

Sonuç:

Eşi yasal takipte olan bir kişi yüksek meblağlı krediler çekemez, düşük notlu ise ve yasal takipte değilse bankaların sorgu esnasında politikalarına bağlı olarak durum bilgisi aktarılır.

Comments (2)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir