Esnaf Kefalet Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

  • Mayıs 28, 2020
  • (0)

Esnaf olarak ekonomi piyasasında yer alan yatırımcılar açısından nakit desteğine ihtiyaç duyduklarında bu ihtiyacı hızlı bir şekilde çözüme kavuşturmak önemlidir. Bundan dolayı esnafların desteklenmesi ve mali yönden desteklenmesi ülke ekonomisi bakımından son derece önemli olmaktadır. Bu aşamada esnafların desteklenmesi söz konusu olduğunda ilk akla gelen seçenek esnaf kefaleti kredisi olmaktadır. İşte tam da bu noktada esnaf kefalet kredisi nedir? Bu kredi nasıl alınır? Gibi sorular da sıklıkla sorulmaktadır. İşte bu sorulara dair ayrıntılı yanıtlar!

Esnaf Kefalet Kredisi Nedir?

Esnaflar açısından son derece önemli bir fırsat olarak tanımlanan esnaf kefalet kredisi, esnaflar açısından önemli kazanımları sunan bir kredi türüdür. Küçük ve büyük esnaflar dahil olmak üzere bu esnafların nakit ihtiyaçlarının uygun bir maliyetle karşılanmasını sağlayan esnaf kefalet kredisinin birtakım şartları da bulunmaktadır. Söz konusu şartları karşılayan esnaflar son derece cazip şartlarda nakit ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayacaklardır. Bundan dolayı esnaf kefalet kredisine esnaflar yoğun bir şekilde de ilgi göstermektedir. İşte bu şartlar!

Esnaf Kefalet Kredisi Nedir

Esnaf Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

Elbette ki hemen her kredi türünün bir başvuru şartının bulunduğu gibi esnaf kefalet kredisinin de belirli şartları bulunmaktadır. Bu şartların ise aşağıdaki gibi sıralanması mümkün olmaktadır:
esnaf ve sanatkar odasına kayıtlı bir esnaf olmak ( kayıtlı sicilin bulunması)

  • İş yerinin ya da ikametgah adresinin kefalet veren kooperatifin bölgesinde bulunması
  • Aynım zamanda birden fazla esna ve sanatkarlar kredi kooperatiflerine ortak olmamak
  • En az 1 yıl süreyle esnaflık mesleğini yapıyor olma
  • Banka kredi notunun yüksek olması
  • Herhangi bir vergi borcunun bulunmaması

Şayet sıralanan bu şarlara sahipseniz oldukça uygun bir maliyetle esnaf kefalet kredisi kullanmanız mümkün olmaktadır.

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır?

Esnaf kefalet kredisine başvuru yapma şartlarına uygun olan her esnaf, oldukça pratik bir şekilde bu krediyi alabilmektedir. Bunun için esnafın bağlı bulunduğu kooperatife yazılı bir dilekçeyle başvuruda bulunması yeterli olmaktadır. Yapılan başvuruyu ilgili kooperatifin yönetim kurulu değerlendirmek üzere kabul edecektir. Başvuru yapıldıktan sonraki 15 iş günü içerisinde başvuruya olumlu ya da olumsuz olarak yanıt verilir.

Bağlı bulunulan kooperatife yapılan başvurunun olumlu olarak sonuçlanması, artık bu krediyi almak noktasında önemli bir eşiği aşmış olmanız anlamına gelecektir. Bu aşamadan sonra ilgili yönetim kurulu evraklarınızı Halkbank’a iletecektir. Halkbank da bünyesinde bir araştırma yaptıktan sonra şayet şartlar uygunsa ilgili esnafa kefalet kredisini kullandıracaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir