FastPay Nedir, Nasıl Kullanılır ?

  • Mart 14, 2019
  • (0)

FastPay nedir? FastPay, bizlerin taşıdığı cüzdanları dijital platforma aktaran bir oluşum. Yani detaylıca açıklayacak olursak, FastPay, ülkemizin en büyük özel bankalarından birisi olan Denizbank tarafından 2012 yılında faaliyete geçirilen bir dijital ödeme platformudur. Sadece mobil kullanıcılar için hizmete geçirilen FastPay, kullanıcılarına 7/24 tüm bankacılık işlemlerini yapabilme olanağı tanıyor. Hem de bu işlemler tıpkı Enpara, Turuncu Hesap ve Marifetli Hesap’da olduğu gibi tamamen ücretsiz gerçekleştirilebiliyor. Şimdi soracaksınız bu kadar alternatif var iken neden FastPay kullanmalıyız diye. Hemen cevaplayalım.

FastPay kullanmalısınız çünkü FastPay hem sesli bankacılığı ülkemize ilk getiriyor hem de tüm bankalar ile GSM operatörü müşterileri tarafından kullanılabiliyor. Yani hem FastPay’ın ses teknolojisi için geliştirilen ‘Sesle Para Çekme’ ve ‘Sesle Para Gönderme’ yapabilir hem de hangi bankayı veya GSM operatörü kullandığınız hiçbir önem arz etmediği için FastPay’ı gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Ayrıca FastPay’ın 2 adet ödülü bulunuyor. Zira Denizbank tarafından hizmete sunulan FastPay önce 2014 yılında BAI-Finacle tarafından ‘Dünyanın En Yenilikçi Bankası’ ödülünü ardından 2015 senesinde de EFMA Accenture Inovation Awards’da ‘Küresel Çapta Inovasyona Önderlik Eden Kurum’ ödülünü müzesine götürdü.

FastPay Avantajları Neler?

FastPay’ın avantajları deyim yerindeyse say say bitmiyor. Denizbank’ın belki de mobil bankacılık için devrim niteliği taşıyan hizmeti FastPay sayesinde sesli komut ile 7/24 bankacılık işleri yapabiliyorsunuz. Havale ve EFT gibi bankacılık hizmetleri için ücret almayan FastPay, ayrıca kullanıcılarına dijital cüzdan oluşturma imkanı da tanıyor. Denizbank üyesi iş yerlerine ödeme yapılabilme imkanı da veren FastPay, aynı şekilde fatura ödemeleri için de kullanılabiliyor. Peki FastPay’ın avantajları bu kadar mı? Tabii ki hayır. Kullanıcılarına özel birbirinden ünlü markalardan %15-20’ye kadar indirim fırsatı da sunan DenizBank, müşterilerinin istediği operatöre TL yüklemesi de yapabilmelerine izin veriyor.

Belki yukarıda saydığımız avantajlar sizler için yeterli olmuştur ama FastPay’ın bir önemli avantajı daha var. Zira İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Denizbank arasında yapılan özel antlaşma ile artık FastPay üzerinden İstanbul Kart’ınıza çok kolay şekilde para gönderebilirsiniz. Yani bu özellik sayesinde FastPay cüzdan hesabınıza tanımladığınız İstanbul Kart’ınıza TL gönderebilir böylelikle toplu ulaşımda hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. Özellikle akbil dolum yeri aramaktan kurtardığı için bence çok önemli bir avantaj.

FastPay’a Nasıl Başvuru Yapılır?

Bu sorunun cevabını vermeden önce size bir soru sormam gerekiyor. Zira size yukarıda FastPay’ın sadece mobil kullanıcılar için hizmet verdiği bir platform olduğunu söylemiştim, hatırladınız mı? Hatırladığınızı varsayıyorum. İşte bundan dolayı da yani FastPay’in bir mobil bankacılık için geliştirilen uygulama olmasından dolayı başvurular da sadece FastPay’in mobil uygulaması üzerinden yapılıyor. Yani FastPay’e başvuru yapabilmeniz için önce platformun ya Google Playstore’da ya da App Store’da bulunan uygulamasını indirip kurmalısınız. Ardından uygulamayı açtığınızda karşınıza gelen ‘Kayıt Ol’ butonuna tıklamanız gerekiyor. Uygulama sizden T.C. kimlik numaranızı ve sizin oluşturacağınız 6 haneli PIN kodu girmenizi isteyecek. Bu bilgileri doldurduktan sonra tekrar ‘Kayıt Ol’ butonuna tıklayarak ilerleyin. Son olarak ise gelen ekranda PIN koduna alternatif olarak kullanılacak desen oluşturmalısınız. Bu işlemi de tamamlayınca uygulama kaydınız tamamlanacak olacak.

FastPay Nasıl Kullanılır?

Yukarıda verdiğimiz bilgilerle FastPay’e üye olduktan sonra sıra hesabınıza bir dijital cüzdan ayarlamaya geldi. Bir dijital cüzdan ayarlamak için bir kart ve hesap açmanız gerekiyor. Bunun için de aşağıda vereceğimiz yöntemi izleyebilirsiniz.

-Ana menünün sağ üstünde yer alan Kart Ekle butonuna tıklayın.

-Çıkan ekranda hangi bankanın kartınızı kullanıyorsanız o kartı girebilirsiniz. Lakin gireceğiniz kart şayet Denizbank kartı değilse FastPay kartınızı doğrulamak isteyecek ve bunun için de sisteme girdiğiniz karttan 1 TL kesecek. Bu doğrulama işlemi tamamlandıktan sonra FastPay hesabınıza eklediğiniz kartınız onaylanacak.

Peki FastPay üzerinden havale veya EFT nasıl yapılır? Bu işlemler de gayet basittir. Bankaların normal uygulamalarında olduğu gibi başkasına para gönderebilirsiniz. Kendi FastPay’inize EFT alabilmek için ise karşı tarafa banka adını Denizbank, il olarak İstanbul ve şube olarak ise fastPay (3278) bilgilerini iletmeniz gerekiyor. Ayrıca hem Denizbank ATM’lerinden kartsız para yükleyebilir hem de Denizbank hesabınız üzerinden para gönderebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir