FED Nedir? ABD Merkez Bankası FED’in Görevleri

  • Eylül 7, 2019
  • (0)

FED nedir, FED’in görevleri nelerdir? Başlıklı bu içerikte, FED’in hangi alanlarda faaliyet yürüttüğünün yanı sıra kurumla ilgili merak ettiğiniz sorulara cevap verdik.

FED Nedir?

Açılımı Federal Reserve olan ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bağımsız ekonomi politikaları yürüten, Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’dır diyerek, FED nedir? Sorusunun cevabını verebiliriz.

Tıpkı Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası gibi belirli görevlere sahip olsa da, bankanın izlediği ekonomi politikaları tüm dünya için belirleyici ve önemli bir rol oynamaktadır. Bu sebeple, kuruluş tarafından alınan kararlar ve uygulanan para politikaları uluslararası bir öneme sahiptir.

FED’in Görevleri Nelerdir?

Piyasaya nakit para sunmak en önemli görevlerinden birisi olan kuruluş, aynı zamanda piyasaların kredi ihtiyacını da karşılamaktadır. Amerika Birleşik Devletleri piyasalarının ekonomik beklentilerinin tespitini gerçekleştiren FED, bankalar arası güven sağlamak için çeşitli çalışmalar yapmaktadır.

ABD bankalarını denetleme ve bankalar arası iletişimde çeşitli düzenlemeler yapma görevini de yürüten kurum, madeni ve kâğıt paraların basılmasından ve piyasaya sürülmesinden sonra, denetimi noktasında da büyük görevler üstlenmektedir.

Amerika piyasasında bulunan para hacminin ve kredi ihtiyacının tespitini yaparak, bu alanlarda herhangi bir aksaklık yaşanmaması için çalışmalarını yürüten kuruluş, ekonomide süreklilik arz edecek konular üzerinde de çalışmalar yapmaktadır. Çok uzun vadeli planlar yaparak piyasanın dirayetli olmasında ve herhangi bir kriz durumunda ülke ekonomisinin toparlanmasında, önemli çalışmalar yapmaktadır. Ayrıca ekonomik krizlerin önlenmesi konusunda da etkin çalışmaları bulunan yapı, diğer ülkelerin ekonomik krizle karşılaşması durumunda acil olarak ihtiyaç duydukları nakit parayı karşılayabilecek bir güce sahiptir.

FED Piyasaları Nasıl Etkiler? Faiz Artırırsa Dolar Ne Olur?

Şüphesiz ki dünyanın en büyük ekonomik güçlerinden birisine sahip bir ülkenin merkez bankasının, dünya piyasalarını olumsuz ya da olumlu etkilememesi düşünülemez. Kuruluş tarafından alınan kararların tamamı, ülkelerin ekonomik yapılarına göre küçük ya da büyük ölçekte tüm ülkeleri etkileyebilmektedir. Bu nedenle FED tarafından uygulanacak politikalar ve alınan kararlar, tüm ülkelerin piyasaları tarafından takip edilmektedir. ABD para birimi doların dünya genelinde kullanılan para birimlerinden birisi olması nedeniyle, FED tarafından alınacak kararlar kimi ülkeler için büyük krizlere neden olabilmekte ya da krizlerin engellenmesini sağlayabilmektedir.

FED Faiz Artırırsa Dolar Yükselir mi?

Kuruluşun faiz artırımına gitmesinin, ABD piyasası kadar dünya piyasalarında da etkisi oldukça büyüktür. Faiz artırımına gidilmesi durumunda, yatırımcıların doları tercih etmesi nedeniyle, doların değer kazanmasına yani döviz olarak kullanıldığı ülkelerde yükselişe geçmesine sebep olduğu bilinmektedir.

Ancak kuruluş tarafından yapılan her faiz artırımında, doların yükseleceğini söylemek mümkün değildir. Bazı durumlarda piyasalarda sağlanan denge, doların faiz artırımıyla birlikte artmasını engellemektedir.

Fed Faiz İndirirse Dolar Ne Olur ?

Abd Merkez Bankası Fed’in faiz indirmesi halinde dolar fiyatı dünya genelinde düşüş gösterecektir. Türkiye’de de döviz kurları ve dolar kurunun düşmesine neden olacaktır. Bu nedenle Fed’in faiz indirimi doların negatif fiyatlanacağı bir ortamı oluşturacaktır diyebiliriz. Son dönemde Trump tarafından devamlı vurgulanan faiz indiriminin gelmesi halinde 2019’un son dönemine doğru değer kaybı yaşayan bir dolar endeksi yaşanma ihtimali bulunmaktadır.

Kaynakça :

https://anlikdoviz.co/makale/fed-nedir-fedin-gorevleri.html

https://kriptomix.com/fed-faiz-indirirse-ne-olur/

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir