Fizyoterapist Maaşları Ne Kadar?

  • Temmuz 1, 2020
  • (0)

En güncel Fizyoterapist maaşları söz konusu olduğunda karşımıza çok sayıda farklı seçenek çıkmaktadır. Elbette ki 2020 Fizyoterapist maaşları ne kadar? Sorusuna yanıt verirken, çalışılan sektörün hangisi olduğunun da bilinmesi şarttır. Zira Fizyoterapist maaşları özel sektörde farklı kamu sektöründe farklı olmaktadır. Bununla birlikte son zamanlarda asgari ücret üzerindeki iyileşmelerin özel sektörde çalışan Fizyoterapistlerin de maaşlarına olumlu katı sunduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Şimdi Fizyoterapist nasıl olunur? Sorusuna yanıt verelim!

Fizyoterapist Nasıl Olunur?

Ülkemizdeki üniversitelerde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümlerinden mezun olanlar Fizyoterapist olarak isimlendirilmektedir. Dolayısıyla Fizyoterapist nasıl olunur? Denildiğinde öncelikle Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümlerinden mezun olmakla denilebilir. Genellikle bu bölümler 2 yıllık bir bölüm olarak akıllarda yer etse de esasında Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümleri 4 yıllık lisans eğitimine tabidir. Elbette ki Fizyoterapistler eğitim hayatında genel tıp eğitimine çok benzeyen bir tarzda eğitim almaktadır.

Fizyoterapist Maaşları Ne Kadar

İlk 2 yıl daha çok teorik derslerin hakim olduğu üniversite hayatında sonraki 2 yıl içerisinde daha çok uygulamalı derslere ağırlık verilmektedir. 4 yıllık eğitim sonrasında mezun olan Fizyoterapist adayları şayet kamu sektöründe çalışmayı isterlerse KPSS sınavına girmek durumundadır. Bu sınavdan yüksek bir puan aldıktan sonra kamu sektöründe çalışmaya başlamak mümkün olmaktadır. Bununla birlikte Fizyoterapistlerin özel sektörde dahi çok geniş kapsamlı bir çalışma alanının bulunduğu bilinmektedir. Bundan dolayı Fizyoterapist genellikle iş bulma sorunuyla pek karşılaşmamaktadır.

Fizyoterapistler Tam Olarak Ne İş Yapıyor?

Özellikle yaralanma, engel durumu ya da hastalanma sonrasındaki hareket bozukluğu söz konusu olduğunda ilk akla Fizyoterapistler gelmektedir. Fizyoterapist tam olarak ne iş yapar? Fizyoterapistler doktorların tanımlarını esas alarak fizyoterapinin uygulanmasını hayata geçiren kimselerdir. Bundan dolayı Fizyoterapistler sağlık sektörü açısından son derece iddialı bir konumda yer almaktadır. Yaşa bağlı olarak gelişen hareket bozukluklarına karşı tedavi uygulamalarını da Fizyoterapistler hayata geçirmektedir.

2020 Fizyoterapist Maaşları Ne Kadar?

Kamu sektöründe çalışan Fizyoterapist maaşları ne kadar? Yeni göreve başlamış olan bir Fizyoterapist ortalama olarak 5 bin 500 Türk Lirası civarında maaş almaktadır. 2020 Fizyoterapist maaşları söz konusu olduğunda kamu sektörü açısından kademe ve derece durumu karşımıza çıkmaktadır. Bu kapsamda kamu sektöründe çalışan bir Fizyoterapistin en fazla aldığı net maaş miktarı; 5 bin 500 Türk Lirası kadar olmaktadır. Elbette ki bahsi geçen maaşlar çıplak maaşlardır. Bu maaşlara daha sonra döner sermaye ve diğer ek kalemler eklenmektedir. Bu kalemlerin de maaşlara dahil olmasından sonra Fizyoterapist maaşları ortalama olarak 8 bin Türk Lirası civarında olabilmektedir. Özel sektörde ise bu maaşların biraz daha az olduğunu söylemek mümkün olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir