Garanti Bankası Kimin ?

  • Kasım 28, 2019
  • (0)

Türkiye’nin lider bankaları arasında yer alan Garanti Bankası hakkında birçok soru sorulmaktadır. Bu sorular arasında en popüler olanı; Garanti Bankası kimin sorusudur.

Garanti Bankası, anonim bir şirket olarak Ankara’da kurulmuştur. İlk kurulduğunda toplam 103 ortak bulunmuştur. Banka, 1946 yıllarında hem Ankara’da hem de İstanbul’da şube açarak daha da büyümüştür. 1950’li yıllarda bankanın hisseleri, Sabancı ve Koç ailelerine aitti. 1980 yıllarında iki tarafta hisselerini Doğuş Grubuna sattı. Bu şekilde Doğuş Grubu, halka arz gerçekleştirdi.

Garanti Bankası Kimin ?

Türkiye’nin en çok müşterisi olan bankalarından biri Garanti Bankası, çok merak edilmektedir. İstanbul Borsası’nda bankanın tüm hisseleri açık bir şekilde belirtilmiştir. Borsada yer alan verilere göre, hisselerin %49.43’ü halka açıktır. Garanti Bankası hissedar dağılımları ise şu şekildedir: Banco Bilbao Vizcaya Argenteria S.A (BBVA) %49.85, halka açık hisse ve diğer %50.15 şeklindedir.

garanti bankası
garanti bankası hissedarları

Doğuş Grubu bu yola General Electrics ile ortaklık anlaşması yaparak çıkmıştır fakat General Electrics’ bazı krizler yaşaması sonucunda hisselerini devremiştir. Burada devreye Banco Bilbao Vizcaya Argenteria S.A girerek, hisseleri satın almıştır. Doğuş Grubu ile ortaklıkları çok iyi ilerleyen İspanyol BBVA grubu, zaman içerisinde stratejik ortak olmuştur.

BBVA, elinde bulundurduğu iş modülleri ve güçlü teknolojisi ile Garanti Bankası’nı geliştirmiştir. İkili ilişkilerin de etkisiyle günümüzde lider bankalar arasında yer almıştır. 2019 yılının Haziran ayında isim değişikliğine giden Garanti Bankası, Garanti BBVA olarak karşımıza çıkmıştır. Bu bile iki şirketin ne kadar iyi anlaştığının bir örneğidir. İsim değişikliği 10 Haziran 2019 tarihinde gerçekleştirilmiştir.

Garanti Bankası; çek ve senet bozdurma, vadeli ve vadesiz hesaplar, akreditif hesapları, kredi türleri gibi birçok kategoride müşterilerine hizmet vermektedir. Tüm hizmetleri bankanın resmi sitesinden inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir