Gelir Uzmanı Maaşı Ne Kadar? Güncel Gelir Uzmanı Maaşları

  • Temmuz 14, 2020
  • (0)

2020 yılı itibariyle gelir uzmanı maaşı ne kadar oldu? Devlete gelir uzmanı olarak görev yapan çalışanların net maaşı derece, kademe ve hizmet yılına göre değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla 2020 gelir uzmanı maaşı ne kadar? Sorusuna yanıt verirken, hem derece hem kademe hem de hizmet yılı dikkate almak şarttır. Elbette ki gelir uzmanı mesleğinin son zamanlarda ilgi gören meslekler arasında yer aldığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu kapsamda gelir uzmanı nasıl olunur? Sorusunun da sıklıkla gündeme geldiğini rahatlıkla ifade edebiliriz. İşte sıralanan tüm bu sorulara dair merak ettiğiniz tüm ayrıntılar!

Gelir Uzmanı Nasıl Olunur?

Ülkemizde gelir uzmanı isteyen bireylerin öncelikli olarak akademik eğitimlerini tamamlamaları şarttır. Gelir uzmanı nasıl olunur? Ülkemizdeki üniversitelerin Mali ve İktisadi Bilimler Fakültelerinden birinden mezun olmak, gelir uzmanlığının ön şartı olarak karşımıza çıkmaktadır. Lisans eğitimini Mali ve İktisadi Bilimler Fakültelerinde tamamlayan adaylar daha sonra KPSS sonucuna göre atanmalarını talep edebilmektedir. KPSS puanına göre atamaların yapılmasından sonra gelir uzmanları 657 sayılı devlet memurları kanununa göre görev yapmaktadır.

Gelir Uzmanı Maaşı Ne Kadar?

Günümüz itibariyle yeni bir meslek alanı olarak karşımıza çıkan gelir uzmanlığı, esasında çok da merak edilmektedir. Bu kapsamda gelir uzmanı görevleri nelerdir? Sorusu da sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Vergi ile alakalı olarak çok sayıda görüş ve öneri sunan gelir uzmanları, vergilerin toplanmasına dair çalışmaları da yakından takip eder. Gelir uzmanları görev yaptıkları kurumun vermiş olduğu yükümlülükleri yerine getirmek noktasında sorumluluk üstlenirler. Bununla birlikte Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı bağlı olarak görev yapan gelir uzmanları da mevcuttur.

Güncel Gelir Uzmanı Maaşı Ne Kadar?

Elbette ki gelir uzmanı maaşı ne kadar? Sorusunun yanıtı merak edilmektedir. Bu kapsamda gelir uzmanı maaşı belirlenirken, temel kıstas olarak karşımıza 1. Derece kadrolar çıkmaktadır. Zira gelir uzmanları birinci derece kadrolara dahil olan meslek grubu içerisinde yer almaktadır. Bu kapsamda gelir uzmanlarının 2200 ek göstergelerinin 3600’e yükseltildiği de bilinmektedir. Böylece gelir uzmanlarının da maaşlarında önemli ölçüde bir artış gözlenmiştir. 2020 Temmuz ayı itibariyle açıklanan zam oranlarına göre devlet memurlarına yüzde 4 + yüzde + oranında bir artış yapılması planlanmıştır. 2021 yılı itibariyle ise bu zam oranının yüzde 3 + yüzde 3 olarak planlandığını söylemek mümkün olmaktadır.

2020 yılı itibariyle gelir uzmanı yardımcısı maaşı net 5 bin 60 TL olarak belirlenmiştir. Gelir uzmanların maaşları aile yardımı ile ek ödemelerle birlikte 5 bin 436 TL olduğunu söylemek mümkün olmaktadır. Peki gelir uzmanı maaşı ne kadar? Mesleğe yeni başlamış olan gelir uzmanı maaşı 5 bin 619 Türk Lirasıdır. Elbette ki bu maaş miktarına aile yardımı ve diğer ödenekler de dahil olduğunda gelir uzmanı maaşları 6 bin Türk Lirası civarında olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir