Hakim Nasıl Olunur? Hakim Maaşları

  • Haziran 21, 2020
  • (0)

Gençler için en ideal meslekler arasında hakimlik mesleği yer almaktadır. Zira hakimlik mesleği hem etkili bir kariyer olarak tanımlanmaktadır hem de saygın bir meslek olarak karşımıza çıkmaktadır. Elbette ki hakimlik mesleğinin kutsal bir meslek olarak tanımlanması da mümkün olmaktadır. Bu durum hakim nasıl olunur? Gibi soruların sayısını da arttırmaktadır. Yine Hakim maaşları ne kadar? Sorusu da sıklıkla sorulan sorular arasında yer almaktadır. İşte bu sorulara dair tüm ayrıntılar!

Hakim Nasıl Olunur?

Elbette ki hakim olabilmek için çok sayıda gencin hayal kurduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bundan dolayı nasıl hakim olunur? Diye sorulduğunda, doğal olarak bir Hukuk Fakültesinden mezun olma şartı karşımıza çıkmaktadır. Esasında lise yıllarında şekillenen meslek seçimi bazı şeyleri de şekillendirmektedir. Bu noktada Hukuk Fakültelerinin Eşit Ağırlık puanından öğrenci aldıklarını rahatlıkla söyleyebiliriz. Yani Hukuk Fakülteleri Türkçe Matematik alanından puanlara göre öğrenci kabul etmektedir.

Hakim Nasıl Olunur? Hakim Maaşları Ne Kadar? | Hakimlik

Hukuk Fakültesini kazanmış olmak elbette ki hakim olmak için yeterli olmaktadır. Hukuk Fakültesinden mezun olduktan sonra Hakim adayları hakimlik sınavına girmektedir. Hakimlik sınavından en az 70 ve üzeri puan alan adaylar artık hakim olma yolunda önemli bir aşamaya gelmiş demektir. Bu aşamadan sonra hakim adaylarının mülakat süreci başlamaktadır. Mülakat sürecinin sözlü olarak tamamlandığını söylemek mümkün olmaktadır. Hakim adayları mülakattan da başarılı bir şekilde ayrılacak olurlarsa artık staj yapmaya başlayacaklardır.

Elbette ki hakim olmak isteyen hakim adaylarının staj yapmaları yasal bir zorunluluktur. Bu noktada en az 1 yıl olmak üzere hakimlerin staj yapmaları gerekmektedir. Ancak bazı durumlarda hakimlerin staj süreleri 2 yıllığına da arttırılabilmektedir. Bununla birlikte stajyer hakimlerin 5 bin Türk Lirasının üzerinde bir maaş aldıkları da bilinmektedir. Staj dönemini tamamlayan stajyer hakimler son bir sınava daha girerler, bu sınavdan da başarılı bir şekilde ayrıldıktan sonra artık hakim olmaya hak kazanırlar.

Hakim Maaşları Ne Kadar?

Hakimlerin maaşlarında en temel belirleyici unsur hizmet yılı ile kademe derecesidir. Bundan dolayı hakim maaşları ne kadar?  Dediğimizde, hizmet yılı ile kademe ve derecesini de bilmek gerekmektedir. 2020 hakim maaşları, hem toplu sözleşme zammı hem de enflasyon farkının yansıtılmasıyla ortaya çıkmıştır. İşte bu soruya dair önemli ayrıntılar!

  • Mesleğe henüz yeni başlamış 8. Derece 7/3 derecesinde yer alan hakimler 9 bin 250 TL maaş alırlar
  • derece 4/1 kıdemindeki hakimler ise 10 bin 450 TL kadar maaş alırlar
  • 1/4 kıdeminde bulunan 1. Sınıfa ayrılmış olan hakimler 13 bin 500 TL maaş alırlar
  • 24 yıl deneyime sahip olan ve 1/4 kıdemindeki 1. Sınıf hakimler 16 bin 500 TL kadar maaş alırlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir