Halkbank Kimin ?

  • Aralık 9, 2019
  • (0)

Son yıllarda adıyla oldukça fazla haber olan Halbank’ın kimler tarafından yönetildiği merak edilmektedir. Bu sebeple birçok kişi, Halkbank kimin sorusunu sormaktadır. Bu yazımızda sizlere, Halkbank hakkında bilgiler vereceğiz.

Halkbank Kimin ?

Ülkemizin en eski bankalarından biri olan Halkbank, 1933 yılında kurulmuş ve Atatürk tarafından büyük destek verilmiştir. Kurulma amacı; sermaye sağlamak ve devleti kalkındırmak olarak belirlenmiştir. Bunların yanında küçük esnaflara kobi desteği için de çalışmalar başlatılmıştır. Halkbank, Halk Bankası ve Halk Sandıkları Kanunu çerçevesinde kurulmuştur.

Halkbank Yönetim Kurulu Başkanı – Recep Süleyman ÖZDİL
Yönetim Kurulu Başkan Vekili – Hikmet KARADAĞ
Genel Müdür – Osman ARSLAN
Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi – Sadık TILTAK
Yönetim Kurulu Üyesi – Meltem TAYLAN AYDIN
Yönetim Kurulu Üyesi – Maksut SERİM
Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi – Mehmet Emin ÖZCAN

Halkbank güncel yönetim kurulu kadrosu yukarıda gördüğünüz gibidir.

halkbank'ın sahipleri
halkbank’ın sahipleri

Halkbank Ortaklık Yapısı

Halkbank’ın ortakları ve hissedarları, yine birçok kişi tarafından merak edilmektedir. KAP (Kamuyu Aydınlatma Platformu) verilerine göre Halkbank ortaklık yapısı şu şekildedir:

– Türkiye Varlık Fonu – 638.825.500 TL – Q,11
– DİĞER – 611.174.500 TL – H,89

Toplam tutar ise; 1.250.000.000 TL olarak belirlenmiştir. Diğer olarak belirtilen tutar, halka açık olan sermaye tutarıdır. Ayrıca ortaklık yapısı ikiye ayrılmaktadır. Halka açık olan sermaye tutarı, güncel olarak borsada işlem görmektedir.

Halkbank, 2019 yılı itibariyle 1000 şube, 20.000 personel ve 4000 civarı ATM ile hizmet vermektedir. Bankanın sağladığı hizmetler arasında çek ve senet işlemleri, internet ve mobil bankacılık hizmetleri, borsa işlemleri, kobi işlemleri, vadeli ve vadesiz hesaplar, kiralık kasa, ihtiyaç ve konut kredisi gibi kredi çeşitleri dahil birçok hizmet yer almaktadır. Bu hizmetlerden hem internet bankacılığı hem de şube aracılığıyla yararlanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir