Halkbank Pos Destek Hattı

  • Mayıs 17, 2020
  • (0)

Halkbank Pos Destek Hattı

Alışverişte son yıllarda nakit para kullanmak yerini kredi kartlarına bırakmıştır. Kartlar üzerinden ödeme yapılabilmesi içinde POS cihazı kullanılmaktadır. Bu cihaz ile kart ile alışveriş yapılıp yapılamayacağı belli olmak ile birlikte banka ile bağlantı kurulabilmektedir. Bilgi akışı bu şekilde sağlanmaktadır. Halkbank POS Destek Hattı ile müşterilerine bilgilendirme yaparak sorunlarını çözmektedir. Destek hattının numarasın kaç olduğunun cevabı ise 0 212 365 75 85 olarak verebiliriz. Arayarak müşteri danışmanına sorunun ne olduğunu anlatarak size bir kayıt oluşturulmaktadır. İlgili birimlere de durumu aktararak çözüm üretilmektedir.

POS cihazının da elektronik bir cihaz olduğu unutulmamalıdır. Çeşitli nedenlerden dolayı bozulabilir. Belirli aralıklar ile bakımının yapılması gerekmektedir. Bu noktada cihazı aldığını banka ile iletişime geçebilirsiniz.

Bankacılık hizmetleri içerisinde POS cihazlarını temin edilmesi hizmeti yer almaktadır. Her bankanın kendisine ait bir cihazları bulunmaktadır. Halkbank’ta her yerde kullanılan POS cihazı için yardımcı olmaktadır.

Halkbank Pos Destek Hattı

Halkbank POS destek ile POS Cihazı Nasıl Alınır?

Halkbank’tan POS cihazı alabilmenin 3 farklı yolu vardır. İlk yol en yakın Halkbank şubesine giderek başvuru yapmaktır. İkinci yol ise internet bankacılığı üzerinden cihaz talebinde bulunmaktır. Üçüncü yolsa Halkbank POS destek hattı üzerinden müşteri danışmanları ile konuşarak talep oluşturmaktır. Daha sonra size danışmanlar dönüş yaparak başvurunuz hakkında bilgilendirme yapmaktadır. Başvurunun onaylanması ile POS cihazı kurulumu için ekip gelmektedir.

Halkbank POS Hattı Üzerinden Nasıl Olmaktadır?

POS cihazı dendiğinde akla tek bir çeşit cihaz olduğu akla gelmektedir. Ancak POS cihazının da çeşitleri bulunmaktadır. Bu cihazlara örnek olarak sanal pos, yazar kasa ve pos cihazı verebiliriz. Cihazın çeşidi fark etmeksizin destek hattı üzerinden yardımcı olunmaktadır. POS cihazınızı aldığınızdan ve kurulması aşamalarının hepsinde sorularınızı sorabilirsiniz.

Halkbank POS destek 24 saat ve 7 gün boyunca ulaşabilirsiniz. POS cihazınız eğer arızalandı ve çalışmıyor ise hattı arayarak durumu müşteri danışmanına anlatmalısınız. Böyle bir durumda ilgili merkeze arıza olduğu bildirilerek sonra teknik servis gelmektedir. Sorunun ne olduğunu en kısa süre içerisinde belirleyerek yardımcı olmaya çalışmaktadır.

Sadece arıza halinde değil bir şikayetiniz olduğunda ve bir talebiniz bulunduğunda da arayabilirsiniz. Mağazanız ya da iş yeriniz taşıyacaksınız ya da kapatmak zorunda kaldığınızda POS cihazını iptal için şubeye gitmenize gerek yoktur. Yapmanız gereken ise;

  • Destek hattını aramaktır.
  • Müşteri danışmanına POS cihazı iptali talebinizi bildirmektir.

Talebiniz alındıktan sonra cihazınız iptal edilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir