Harita Mühendisi Maaşı Ne Kadar?

  • Temmuz 8, 2020
  • (0)

Yeni nesil mesleki kariyer hedefi olanlar için harita mühendisliği son derece ideal bir meslek olarak tanımlanıyor. Son zamanlarda harita mühendisi olmayı isteyenlerin sayısında da ciddi bir artış gözleniyor. Bu durum beraberinde harita mühendisi nasıl olunur? Sorusunu da getiriyor. Yine harita mühendisi maaşı da merak edilen bir diğer husus olarak karşımıza çıkıyor. Bundan dolayı son zamanlarda harita mühendisi maaşı ne kadar? Sorusunun da sıklıkla sorulduğunu söylemek mümkün oluyor. İşte harita mühendisi maaşları ile nasıl harita mühendisi olunur? Sorularına verilebilecek ayrıntılı yanıtlar!

Harita Mühendisi Nasıl Olunur?

Günümüz itibariyle harita mühendislerinin çalışabildikleri alanlar oldukça fazladır. Bu kapsamda harita mühendislerinin iş bulmasının da kolay olduğunu söyleyebiliriz. Peki harita mühendisi nasıl olunur? Harita mühendisi olabilmenin olmazsa olmaz şarttı, harita mühendisliği bölümünden başarılı bir şekilde mezun olabilmektedir. Ancak her şey mezun olmakla bitmiyor. Zira harita mühendisleri günümüz koşullarında hem özel sektörde hem de kamu sektöründe çalışabiliyor. Bu kapsamda kamu sektöründe çalışabilmek için harita mühendisi adaylarının KPSS puanlarının yüksek olması gerekiyor.

Harita Mühendisi Maaşı Ne Kadar?

Özelde çalışmak isteyen harita mühendislerinin de kendilerini alanlarında uzmanlaştırmaları gerekiyor. Böylece harita mühendisleri özel sektörde etkili bir kariyer sahibi de olabiliyorlar. Bu doğrultuda harita mühendisi ne iş yapar? Sorusuna verilen yanıtlar da önem kazanıyor. İşte harita mühendislerinin yaptığı işlerden bazıları:

  • Öncelikli olarak bir araştırma yaparak, haritalarda gösterilecek yerleri belirlemek
  • Haritaları, tasarımları, grafikleri ya da İllüstrasyonları hazırlamak
  • Haritaların çizelgelerine dair gerekli revizyon çalışmalarını takip etmek
  • Haritalandırılabilir yerlerin analiz çalışmasını etkili bir şekilde yapmak
  • Coğrafi bilgilerden hareketle etkili bir haritalandırmayı yapmak
  • Diğer birimlerle etkili bir iletişim kurmak

Görüldüğü üzere harita mühendislerinin oldukça önemli işlevleri bulunmaktadır. Bundan dolayı harita mühendislerinin alanında uzman olmaları, kurum ve kuruluşlar açısından son derece önemli olmaktadır.

Güncel Harita Mühendisi Maaşı Ne Kadar?

Kamuda çalışan harita mühendisi maaşı ile özelde çalışan harita mühendisi maaşlarını farklı olduğunu söyleyebiliriz. Bu kapsamda harita mühendisi maaşı ne kadar? Devlette mesleğe henüz yeni başlayan harita mühendisleri maaş olarak 5 bin 650 TL ile 5 bin 750 TL arasında bir maaş almaktadır. Yine devlette çalışan harita mühendisi maaşları meslekte tecrübe kazanmış harita mühendisleri için 6 bin 400 TL ile 6 bin 600 TL arasında değişiklik gösterdiğini söylemek mümkün olmaktadır. Elbette ki bu maaşlara ek ödeme kalemleri de dahil olduğuna maaş miktarı artabilmektedir. Özelde çalışan harita mühendisi maaşları ise ortalama olarak 3 bin ile 3 bin 500 TL arasında değişiklik göstermekle birlikte tecrübeli bir harita mühendisinin 5 bin TL civarında maaş alması da mümkün olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir