Hesap Kesim Tarihi Nedir, Nasıl Belirlenir?

  • Ağustos 1, 2019
  • (0)

Kredi kartı kullanıcılarının sıklıkla duyduğu belki de değiştirmek durumunda kaldığı hesap kesim tarihi nedir? Hesap kesim tarihi nasıl belirlenir? Sorularının detaylı cevaplarını, sizler için verdik. Yazımızı okuduktan sonra, hesap kesim tarihi değiştirme işlemlerinizi hızlı bir şekilde yapabilecek bilgi ve yöntemlere sahip olabilirsiniz.

Hesap Kesim Tarihi Nedir?

Hesap kesim tarihi; bir ay boyunca kredi kartı kullanımından doğan borcun toplanarak, tarafınıza iletildiği tarihtir diyerek, hesap kesim tarihi nedir? Sorusunu cevaplandırabiliriz.

Yani her hesap kesim tarihi arasındaki kredi kartı harcamalarınız, o tarihte toplanarak toplam borcunuz netleşmektedir. Birçok tüketici tarafından son ödeme tarihi gibi algılansa da, bu tarih son ödeme tarihi değildir. Bu tarihte borçlarınız toplanıp tarafınıza, son ödeme tarihiyle birlikte iletilmektedir. Hesap kesim tarihinden sonra kısıtlı olan nakit avans ve benzeri haklarınız, hesap bakiyeniz olması durumunda kısıtlaması kaldırılarak kullanıma açılmaktadır.

Hesap kesim tarihi sadece bankalarda değil, faturalı olan GSM operatörleri gibi farklı birçok hizmet alanında kullanılmaktadır. Kimi zaman bu tarih, sizin maaş gününüze uygun olmayabilir ve son ödeme tarihinde borcunuzu ödeseniz bile zorluk yaşıyor olabilirsiniz. Bunun için ise, hesap kesim tarihini değiştirmeniz gerekir.

Hesap kesim tarihi nedir? Nasıl değişir?

Hesap Kesim Tarihi Nasıl Belirlenir?

Sizin bir kart başvurusu yapmanız halinde bu bilgi size sorularak belirleniyor olsa da, bazı durumlarda siz bir tarih belirlemeden de banka hesap kesim tarihi belirleyebilmektedir. Yukarıda da değindiğimiz üzere, bu tarihten sonra denk gelen son ödeme tarihi, maaş tarihinizle ya da ödeme aldığınız farklı tarihlerle uyumlu olmadığından, ödemelerinizde güçlük yaşıyor, ufak tefek gecikmeler yaşıyor olabilirsiniz.

Böyle bir durumda yapmanız gereken şey, hesap kesim tarihi değiştirme için bankanıza çeşitli bankacılık kanallarını kullanarak başvuru yapmak olmalıdır. Peki, hesap kesim tarihi değiştirilebilir mi? Sorunuza, kesinlikle bu tarihin değiştirilebilir olduğu şeklinde cevap verelim.

Öncelikle belirtelim ki, hesap kesim tarihi değiştirme için kimsenin sınırsız bir hakkı bulunmamaktadır. Bunun için her müşteriye tanımlanan, yıllık birkaç hak bulunmaktadır ki bu sayı, bankaya göre değişiklik göstermektedir. Bu tarihi değiştirmek için yapacağınız işlemler, normal bankacılık işlemlerinde olduğu gibi bankanın müşteri hizmetleri ile iletişime geçmek ya da direkt olarak banka şubesine giderek, talebinizi buradaki yetkiliye iletmektir. Talebiniz doğrultusunda söylediğiniz tarihe en yakın tarih ya da uygun görülmesi halinde aynı günü, kesim tarihi olarak tanımlatabilirsiniz. Sonraki ayı izleyen süreçte, hesap kesim tarihiniz yenilenerek belirlenen tarihte kesim yapılacaktır. Son ödeme tarihinizde, buna göre değişmiş olacak ve ödemelerinizi çok daha rahat bir şekilde yapabileceksiniz.

Hesap kesim tarihi nedir? Hesap kesim tarihi nasıl değiştirilir? Sorularına cevap verdik. Aklınıza takılanları, yorum kısmından bize ileterek daha detaylı cevaplar alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir