Hibe Kredisi Nedir, Nasıl Alınır ?

Hibe kredisi nedir? Hibe kredisi, devlet tarafından destek olarak verilen geri ödemesiz kredidir. Günümüzde artık hemen hemen herkes bir iş sahibi olma hayali kuruyor. ‘Şöyle küçük bir dükkanım olsa köşeyi dönerim’ sözünü hemen hemen her yerde duymuşsunuzdur. Her ne kadar böyle kolaymış gibi gözükse de maalesef bir kadın giyim dükkanı sahibi olarak söylüyorum ki o işler öyle kolay değil. Lakin tabii ki hevesinizi de kursağınızda bırakmamak adına böyle bir işe girebilirsiniz. Bunun için de tabii ki belli bir sermayenizin olması gerekiyor. Belli bir birikiminiz varsa işiniz kolay lakin şayet sermayeniz yok ise işte burada devreye devlet giriyor. Özellikle KOBİ’lere 50 bin TL’ye kadar verdiği hibe kredisi sayesinde vatandaşların dükkan açma hayallerini gerçekleştiriyor. Devletin KOSGEB aracılığıyla girişimcilere sağladığı bu geri ödemesiz kredi sayesinde siz de hayallerinizdeki işi yapabilirsiniz.

KOSGEB Nedir?

Hibe kredisinin nasıl alınacağını anlatmadan önce dilerseniz Küçük Ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nı (KOSGEB) tanımlayalım. KOSGEB aslında bir tür aracıdır. Devlet ile girişimciler arasındaki iletişimi sağlayan KOSGEB, devletin sağladığı geri ödemesiz ve geri ödemeli kredi desteklerini girişimcilere ulaştırır. Adından da anlaşılacağı üzere sadece küçük ve orta ölçekli işletmelere destek sağlayan kurumun en çok tercih edilen desteği tabii ki geri ödemesiz kredi desteği. Lakin kurumdan bu desteğin alınabilmesi için yerine getirilmesi gereken bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Ayrıca KOSGEB sadece devlet tarafından tanınan sektörlere yatırım yapıyor.

Hibe Kredisi Almanın Şartları Neler?

Devlet tarafından verilen geri ödemesiz destek kredisini alabilmeniz için öncelikle 18 yaşını tamamlamış bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekiyor. Şayet bu en önemli iki şartı sağlıyorsanız o zaman hibe kredisi başvurusu yapmaya bir adım daha yakınsınız demek. Lakin tabii ki KOSGEB’in istediği şartlar tek bunlar değil. İstenilen diğer şartlardan birisi ise hibe kredisi alacak kişinin kredi notunun yeterli olması. Yani hibe alacak kişinin hiçbir bankayla sorunu olmaması gerekiyor. Şayet bu şartı da yerine getiriyorsanız o zaman diğer maddeye geçebiliriz. Bir diğer şart koşulan madde ise daha önce devlet tarafından hiçbir destek kredisi alınmamış olması gerekiyor. KOSGEB veritabanına kayıtlı olmanız, yine KOSGEB tarafından verilen girişimcilik eğitim programına katılıp başarı belgesi almanız, kuracağınız iş yeri hakkında detaylı hazırlanan iş planı hazırlamanız, hazırladığınız bu planı KOSGEB’e sunmanız ve en önemlisi de sunumunuz için KOSGEB’den onay almanız gerekmekte. Aynı zamanda KOSGEB’e Nasıl Başvuru Yapılır başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Hibe Kredisi Hangi Sektörlere Veriliyor?

Yukarıda da dediğimiz gibi hibe kredisi maalesef her sektöre verilmiyor. Sadece devlet tarafından tanınan sektörlere verilmekte. Peki bu sektörler neler?

-Madencilik ve taş ocağı işletmeciliği. Kömür, linyit, doğal gaz ve petrol çıkarma işletmeleri.

-İmalat. Gıda, tekstil, dokuma, halı, kilim, içecek, seramik, süs eşyaları, metal sanayi, ağır sanayi, alüminyum ve demir dökümü, bilgisayar, elektronik parça, elektrik, gaz, iklimlendirme ve buhar üretimi.

-Su işleri. Kanalizasyon, atık, doğrama sondaj ve delme işlemleri, kuyu açımı ve hurdaların parçalanması için gereken suyun karşılanması.

-Ticaret. Motorlu Kara Taşıt ve Motosikletlerin bakım ve onarımı, alım satımı, yedek parça ve aksesuar satışı ile birlikte tarım için gereken ham maddenin, canlı hayvanların ticareti ve şehirlerarası yolcu taşımacılığı, taksicilik ve deniz taşımacılığı ticareti.

-Konaklama ve yiyecek hizmetleri, finans ve sigorta hizmetleri, bilim ve teknoloji hizmetleri ve çeşitli kültür, sanat ve spor hizmetleri.

Şayet siz de devlet tarafından hibe kredisi almak istiyorsanız  hem yukarıda verdiğimiz şartları karşılıyor olmanız hem de kuracağınız işletmenin devlet tarafından tanınan sektörde olması gerekmekte. Yani dediğimiz gibi maalesef iş kurmak o kadar kolay değil.

Comments (1)

  • Ramazansays:

    Mayıs 8, 2019 at 3:02 pm

    Hibe kredisini uzun bir araştırma sürecinden geçmektedir. Arkadaşım onayı aldı 1 yıldır yatırım yapıyor. Yaklaşık olarak 50 binden fazla yatırıma rağmen hala hibe alamadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir