Iban Hangi Bankaya Ait ?

  • Aralık 16, 2019
  • (0)

Iban Nedir ?

Iban çözümleme ve iban hangi bankaya ait aramaları son zamanlarda sıkça yapılmaya başlandı. Bu yazımızda her iki konuda da sizleri bilgilendireceğiz. Iban, International Bank Account Number demektir. Bu cümlenin Türkçesi; Uluslararası Banka Hesap Numarası’dır.

Bu numaralar sayesinde hem yurt içi hem de yurt dışı para transferleri gerçekleştirilmektedir. Güvenilir ve hızlı işlemler için Iban numaraları ISO 13616-1/2007 standartlarında düzenlenir. Birkaç ülke dışında, IBAN numarası hemen hemen her ülkede kullanılır.

iban numarası
iban numarası

Iban Hangi Bankaya Ait ?

Bazı kişiler, Iban’ın hangi bankaya ait olduğunu bilmezler ve merak ederler. Ödeme sırasında çoğu zaman banka bilgisi belirtilir fakat bazen unutulabilir. Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde Iban numarası ve isim soyisim girince banka ismine gerek kalmaz, bu durumda Iban’ın hangi bankaya ait olduğu önemli değildir ama insanlar yine de merak ederler.

Hem bahsettiğimiz gibi isim soyisim ve Iban bilgisi girerek bunu öğrenebilirsiniz hem de Iban doğrulama/çözümleme sitelerinden destek alabilirsiniz. Bu siteler sayesinde Iban numarasının hangi bankaya veya hangi şubeye ait olduğunu öğrenirsiniz. İşlem yapmak için Iban numarasını ilgili alana girersiniz ve sorgulama yaparsınız, bu şekilde banka bilgisini öğrenebilirsiniz.

Iban’ın başında ülkenin kısaltması yer alır, bu Türkiye için “TR” olarak belirlenmiştir. Daha sonra gelen iki basamak, kontrol basamakları olarak değerlendirilir. Bu basamaklardan sonra gelen 5 haneli basamak, bankanın kodudur. 5 hanede yazan koda göre hangi bankaya ait olduğunu öğrenebilirsiniz. Örneğin; 00067 Yapı ve Kredi Bankası, 00210 Vakıf Katılım Bankası, 00010 Ziraat Bankası, 00146 Odebank, 00099 ING, 00064 İş Bankası, 00134 Denizbank, 00046 Akbank ve 00062 Garanti Bankası’nın kodlarıdır. Bu kodlardan yardım alarak Iban numarasının hangi bankaya ait olduğunu öğrenme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir