İcra Memuru Nasıl Olunur? İcra Memuru Maaşı Ne Kadar?

  • Temmuz 10, 2020
  • (0)

Günümüz koşullarında garantili bir meslek olarak tanımlanan icra memurluğu, yoğun bir mesaisi bulunan bir meslek olarak karşımıza çıkıyor. Elbette ki evraklarla uğraşmayı seviyorsanız ve garantili bir iş hayatınız olsun istiyorsanız; icra memurluğu mesleğini değerlendirebilirsiniz. Bundan dolayı doğal olarak icra memuru nasıl olunur? Sorusunun yanıtını da merak edebilirsiniz. Elbette ki hemen her mesleğin kendine göre bir maaşının bulunduğu bilinmektedir. Bu durum doğal olarak icra memuru maşı ne kadar? Sorusunun yanıtını da merak etmenizi mümkün kılıyor. Bu kapsamda sıralanan bu soruların ayrıntılı yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

İcra Memuru Nasıl Olunur?

Elbette ki icra memuru olmak isteyenlerin sayısı oldukça fazladır. Bu durum icra memuru olmayı isteyenleri belirli bir arayışın içerisine itmektedir. Tam da bu noktada icra memuru nasıl olunur? Sorusuna yanıt vermek önem kazanmaktadır. Her yıl icra memurluğu için bir şartname yayınlanmaktadır. Bu şartnamedeki özellikleri barındıran adaylar icra memuru olmak noktasında önemli bir kazanım da elde etmektedir. Ancak icra memuru olmak için KPSS puanı da gerekmektedir.

İcra Memuru Maaşı Ne Kadar?

KPSS puanı 70 ve üzeri olanlar icra memuru adayı olmak konusunda ön elemeyi geçebiliyorlar. Sonrasında ise icra memurluğu alımları için komisyonlar oluşturuluyor. Oluşturulan bu komisyonlara girerek, geçer puan alan adaylar artık icra memuru olabilmek noktasında önemli bir kazanımı da elde etmiş oluyorlar. Ön lisans mezunları da KPSS93 puanıyla icra memuru olabilmek için başvuruda bulunabiliyor. Yine lise mezunları da KPSS94 puanı üzerinden başvuruda bulunabiliyor.

Güncel İcra Memuru Maaşı Ne Kadar?

2020 yılı itibariyle icra memuru maaşı da değiştiği için güncel icra memuru maaşı ne kadar? Sorusunu sormak gayet mantıklı bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Elbette ki icra memuru maaşı söz konusu olduğunda mezun olunan lise, ön lisans ya da lisans seviyesi önem kazanmaktadır. Yine çalışma yılı da icra memuru maaşlarının oluşmasında etkili olmaktadır. Bununla birlikte icra memuru maaşlarının belirlenmesinde aile yardımı gibi kalemler de etkili olmaktadır. Bütün bu bilgiler ışığında lise mezunu icra memuru maaşı 3 bin 900 TL civarındadır. Yine ön lisans mezunu icra memuru maaşı 4 bin TL civarındadır. Lisans mezunu icra memuru maaşı 4 bin 100 TL civarındadır. Elbette ki bu maaş miktarları mesleğe henüz yeni başlamış olan icra memurları için geçerlidir. Meslekte tecrübe kazanmış olan icra memuru maaşlarının ise 5 bin TL civarında olduğunu söylemek mümkün olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir