İmza Sirküsü Nedir, Ne İşe Yarar?

  • Eylül 2, 2019
  • (0)

Çalışanların genellikle kredi çekerken duydukları ve bankalar tarafından talep edilen imza sirküsü, sadece bankalardan kredi çekerken gerekli olan bir belge olmayıp, işverenlerin ticari faaliyetlerini daha güvenli bir şekilde sürdürmelerini sağlamak amacıyla, daha önceden düzenlenmiş bir belge türüdür. İşveren ya da çalışan olsun özellikle finansal işlerde sıklıkla karşımıza çıkan imza sirküsü nedir? imza sirküsü ne işe yarar? gibi soruların cevaplarını, bu yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İmza Sirküsü Nedir?

Şirketlerin tüm resmi işlerinde, gerek görülmesi halinde yetkili kişilerin imzalarının doğruluğunun tespit edilmesi amacıyla kullanılan ve daha öncesinde noter tarafından onayı verilmiş, yetkili kişilere ve şirkete ait imza ve bilgilerin yer aldığı resmi evraklardır diyerek, imza sirküsü nedir? sorusuna cevap verebiliriz.

İmza sirküleri şirketlerin her türlü remsi işlerinde kullanılabilir evraklar olmasına karşın, finansal işlerinde daha ağırlıklı olarak tercih edilmektedir. Özellikle geçmiş dönemlerde bankalar, kredi çekmek isteyen çalışanlardan çalıştıkları iş yeri yetkililerinin imza sirkülerini talep etmekteydi. Günümüzde gerek görülmesi halinde nadiren de olsa bu talep tekrarlanabilirken, bankaların önemli kısmı imza sirküsü istemekten vazgeçmiştir.

İmza Sirküsü Ne İşe Yarar?

Şirket ya da resmi kuruluşların finansal işleri başta olmak üzere, resmi tüm işlerinde talep olması halinde yetkili kişilerin imzalarının doğruluğundan emin olmak için kullanılmaktadır. Bir nevi imza teyidi için kullanılan bu belgeler, şirket ve kamu kuruluşları için güvenli işlem yapmanın önemli adımlarından birisidir. Bu belgeler sayesinde evrakta sahtecilik gibi hileli davranışlar, en aza indirilebilmektedir.

İmza Sirküsü Nasıl Alınır?

Be belgenin alınmısı için, çeşitli şartları sağlıyor olmak ve bu şartları notere sunarak tasdik ettirmek gerekmektedir. İmza sirküsünün notere onaylatılıp alınabilmesi için gerekli olan şeyler şunlardır.

  • Yetki sahibi kişinin nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
  • Yetkili olunan şirketin kayıtlı bulunduğu ilin ticaret sicil gazetesi
  • Şirkete ait vergi levhası fotokopisi

Bu ve noterce güncel olarak istenebilecek belgelerin temin edilmesinin ardından noter yetkilisi, imza sirküsü başvuru formunu doldurarak belgede yer alacak kişiye ait 3 adet imzayı alarak işlemleri başlatacaktır. Ardından noter ücretinin ödenmesiyle birlikte, imza sirküsü alınmış olacaktır.

Sirkü belgesinde yetkili kişiye ait bilgilerin yanı sıra, şirketle ilgili bazı bilgilerde bulunmaktadır. Kişiye ait olan bilgilerde imza ve kimlik bilgilerinin dışında yetkisi ve görevi de tanımlanabilmektedir.

İmza Beyannamesi İle İmza Sirküsü Arasındaki Farklar

İki belgedeki temel amaç, imzaların gerçekliğinin teyit edilmesini oluşturmaktadır. Ancak imza beyannamesi, gerçek kişilerin yapacağı işlemler için sunulurken, imza sirküsü ise tüzel kişilerin işlemlerinde kullanılmaktadır.

En güncel ekonomi ve finansal bilgiler için, sitemizi takip etmeye devam edin.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir