İnşaat Mühendisi Maaşı Ne Kadar?

  • Temmuz 9, 2020
  • (0)

Günümüzün en popüler meslekleri arasında yer alan inşaat mühendisliği yer alıyor. Özellikle mühendislik mesleği denildiğinde ilk akla doğal olarak inşaat mühendisliği geliyor. Bu kapsamda günümüz itibariyle inşaat mühendisi nasıl olunur? Sorusu da sıklıkla soruluyor. Elbette ki bununla birlikte inşaat mühendislerinin hem özel sektörde hem de kamu sektöründe çalıştıkları da biliniyor. Bu doğrultuda özelde çalışan inşaat mühendisi maaşı ne kadar? Sorusu da yanıtı merak edilen bir soru olarak karşımıza çıkıyor. Yine devlette çalışan inşaat mühendisi maaşları ne kadar? Sorusunu yanıtı merak edilen bir diğer soru olarak karşımıza çıkıyor. İşte bütün bu sorulara dair merak edilenler!

İnşaat Mühendisi Nasıl Olunur?

Elbette ki inşaat mühendisi nasıl olunur? Sorusu sorulduğunda inşaat mühendisliği bölümleri akla gelmektedir. İnşaat mühendisi olabilmek için üniversitelerde bulunan inşaat mühendisliği bölümlerinden mezun olmak şarttır. 4 yıllık bir eğitim – öğretim hayatının sonrasında inşaat mühendisi olabilmek noktasında önemli bir kazanım da elde edilmiş olmaktadır. Eğitim süreci içerisinde inşaat mühendislerinin zorun staj dönemi de bulunmaktadır. Mühendislik fakültelerinin bünyesinde yer alan inşaat mühendisliği bölümü son zamanların favori alanları arasında yer almaktadır. Elbette ki inşaat mühendisi maaşları ne kadar sorusu da bu kapsamda sıklıkla sorulmaktadır. İşte ayrıntılar

İnşaat Mühendisi Maaşı Ne Kadar? İnşaat Mühendisi Nasıl Olunur?

Özelde Çalışan İnşaat Mühendisi Maaşı Ne Kadar?

Mesleğe henüz yeni başlamış olan inşaat mühendislerinin özel sektörde çok yüksek maaşlar alamadıklarını söyleyebiliriz. Bu kapsamda özelde çalışan inşaat mühendisi maaşı 4 bin TL ile 6 bin TL arasında olabilmektedir. Bu maaş miktarı şantiyede çalışmakta olan yeni mezun inşaat mühendisleri için 3 bin TL ile 4 bin TL arasında değişmektedir. Uzmanlaşmış olan inşaat mühendisleri maaş olarak 7 bin TL kadar maaş alabilmektedir. Yine İSG uzmanı olarak çalışan inşaat mühendislerinin aldıkları maaşlar 5 bin TL ile 60 bin TL arasında değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca yapı denetimi firmalarında çalışan inşaat mühendisleri de 3 bin ile 4 bin TL arasında maaş alabilmektedir. Elbette ki bu maaş miktarı çalışılan kuruma bağlı olarak da değişiklik gösterebilmektedir.

Devlette Çalışan İnşaat Mühendisi Maaşı Ne Kadar?

Kamu sektöründe çalışan inşaat mühendisleri özel sektöre göre biraz daha iyi şartlarda mesleklerini yapabilmektedir. Bu kapsamda devlette çalışan inşaat mühendisi maaşı ne kadar? Sorusuna yeni mezunlar için 5 bin TL olarak yanıt verilebilmektedir. Bununla birlikte ortalama bir inşaat mühendisinin de 6 bin 400 TL civarında bir maaş alabildiklerini söylemek mümkün olmaktadır. Yine uzmanlaşan inşaat mühendislerinin maaş olarak 7 bin 500 TL kadar maaş alabildiklerini de söyleyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir