İpek Böceği Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? İpek Böceği Yetiştirerek Para Kazanmak

Dünyanın ekonomisinde yaklaşık olarak 4000 yıldır katkı sağlayan ipekböceği yetiştiriciliğinin kökeni Çin’e dayanmaktadır. İpek, çok ince telleri olan, parlak ve değerli bir dokuma hammaddesidir. İpek böceği yetiştiriciliği nasıl yapılır? İpek böceği yetiştirerek para kazanmak nasıl mümkün olur sorularının cevabı elde edilerek çok kazançlı iş yapılabilir.  İpek böceklerinin yiyerek beslendikleri ve yaşamlarını sürdürdükleri madde, dut yaprağıdır.

Beslenmesi zahmetsizdir. Ülkemizde dut yaygın bir şekilde yetiştiğinden dolayı rahatlıkla ipek böceği yetiştiriciliği yapılabilir. Bu alanda işe girmeden ve yatırım yapmadan önce detaylıca bilgi edinilmelidir. Ardından alınacak eğitimlerle kişi kendini yetiştirmelidir. Eğitimle hazırlanan yatırımcı kurulum aşamalarını doğru bir şekilde gerçekleştirmelidir. İşin temelinde aşamaların eksiksiz ve tam yapılması yatar.

İpek Böceği Yetiştiriciliği Nerelerde Yapılır?

İpek böcekleri su içmezler. Su ihtiyaçlarını yedikleri besinlerden alırlar. İpek böceği yetiştiriciliği nasıl yapılır? İpek böceği yetiştirerek para kazanma aşamalarına geçmeden önce nerede yapılacağına karar verilmelidir. Yetiştiriciliğin yapılacağı yer bir kap olmalı. Bu kapta olması gerekenler şunlardır;

  • Kap içinde bir rulo olmalı. Tuvalet kağıtlarının içindeki rulolar dahi olabilir. Böcek ruloyu koza örmek ve tırmanması için kullanacaktır.
  • Kabın içinde dut yaprağı veya yemi olmalıdır. İpek böcekleri her zaman yemek yiyebilir. Bundan dolayı kapta yiyecek asla eksik olmamalıdır.
  • Kabın sıcaklığı önemlidir. 25 ile 31 derece arasında ortalama bir sıcaklığa sahip olmalı.

İpek Böceği Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

İpek Böceği Yetiştirmek İçin Devlet Destek Veriyor mu?

Ekonominin daha iyi hale gelebilmesi için girişimlerin ve yatırımların desteklenmesi gerekir. Devlet ipek böceği yetiştiriciliğine yatırım yapacak olanları desteklemek ve özendirmek için bir takım politikalar izlemektedir. İpek böceği konusunda yatırım yapmak isteyen fakat bu konuda eğitim almak isteyenlere bazı kurslar düzenlenmektedir. Belediyelerin öncülüğünde açılan kurslarda eğitimler verilmektedir. İpek böceği konusunda adım atacakların bu eğitimlere katılmaları gerekir.

Türkiye Cumhuriyeti devleti yaş koza ve kutu başına ödeme yapmaktadır. Yaş koza için 50 TL, kutu başına ise 70 TL vermektedir. Kilo başına yetiştirme maliyeti 50 ile 60 lira arasında olan ipek böceği yetiştiriciliği çok karlı bir iştir. İpek Böceği Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? İpek Böceği Yetiştirerek Para Kazanmak üzerine fikir jimnastiği yapanlara kısaca 50 kilo ile başlayan birinin 100 kilo ipek elde edeceğini söyleyebiliriz. Böceğin tüm gelişimi ise 8 hafta gibi kısa bir süredir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir