İş Bankası Kimin ?

  • Kasım 30, 2019
  • (0)

Günümüzde var olan bankalar arasında en kalitelilerinden biri olan İş Bankası’nın kimler tarafından yönetildiği merak edilmektedir. Durum böyle olunca İş Bankası kimin sorusu çokça sorulmaktadır. Yazımızdan hem banka sahiplerini hem de hisselerini öğrenebilirsiniz.

İş Bankası Kimin ?

Bankanın en önemli özelliği; Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk ulusal bankası olmasıdır. Cumhuriyet ilanından sonra 1924 yılında kurulmuştur. Ulu Önder Atatürk, banka kurulduğunda 250 bin lira destek sağlamıştır. Bu nedenle banka kurucusu, Mustafa Kemal Atatürk olarak kayıtlandırılmıştır.

Banka, Kıbrıs ve Avrupa’da ilk şube açan Türk bankası ünvanını da taşımaktadır. İlklerin bankası olan Türkiye İş Bankası, telefon bankacılığı ve bankamatik kavramını Türkiye ile tanıştıran bankadır. İlk internet bankacılığı hizmeti, İş Bankası tarafından 1997 yılında verilmiştir.

Ülkede benzeri olmayan ve kolektif sermaye ile yönetilen İş Bankası, ilk kurulduğu günden bu yana her zaman halka açık bir banka olmuştur. İş Bankası’nın hisse değerleri ve ortaklık yapısı aşağıda belirttiğimiz gibi yer almaktadır.

iş bankasi
iş bankasi

Atatürk Hisseleri: %28.09
İş Bankası Hisseleri: %39.89
Halka Açık Pay: %32.02 şeklindedir.

Bu verilen Eylül 2019 verileridir ve Merkezi Kayıt Kuruluşu tarafından belirlenmiştir. Ayrıca bu verilere göre, İş Bankası’nın değeri 28.904.814.900 TL olarak tespit edilmiştir.

Atatürk’e ait hisseler, Cumhuriyet Halk Partisi tarafınca temsil edilmektedir. Aynı zamanda Atatürk’ün vasiyetine bağlı olarak hisse gelirleri, Türk Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumu’na sağlanmaktadır.

İş Bankası, birçok alanda hizmet vermekte ve her geçen gün hizmetlerini arttırmaktadır. Bankanın verdiği hizmetler arasında Dijital bankacılık, pos hizmetleri, bireysel emeklilik, yatırım ve mevduat ürünleri, çek ve senet işlemleri, kobi hizmetleri gibi birçok hizmet yer almaktadır.

İş Bankası’nın ortalama olarak 1.500 şubesi, 5000 ATM’si ve 26.000 personeli bulunmaktadır. Bu sayılar her gün artmakta ve hizmetler geliştirilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir