İş Bankası Pos Destek Hattı

  • Mayıs 16, 2020
  • (0)

İş Bankası Pos Destek Hattı

POS cihazı dendiğinde akla tek bir cihaz gelmemelidir. Kendi içinde de çeşitleri bulunmaktadır. Ortak özellikleri ise hepsi için aranabilecek destek hattı olmasıdır. İş Bankası ’da müşterilerine bu hizmeti sunmaktadır. Herhangi bir sorun olduğunda en kısa sürede çözebilmek için yardımcı olmaktadır. Bu noktada akla İş Bankası POS destek hattı numarasının kaç olduğu sorusu gelmektedir. Sorunun cevabı ise 0850 724 7 767’tir.

Son yıllarda alışverişlerde daha çok kredi kartları kullanılmaktadır. Mağazalar ve ürün satışı yapan hemen hemen her yerde de pek çok yönden kolaylık sağladığı için POS cihazları kullanılmaktadır. Bu cihazın tam adı point of saledir. Herkes POS olarak bilmektedir.

Bir kişi alışveriş yaparken kartı uzattığında bu kartın kullanıp kullanılamayacağını belirlemektedir. Ödemenin ve işlemin yapılacağı bankanın hangisi olduğu ve çeşitli bilgilerinde merkeze iletilmesini sağlayan bir cihazdır.

Bankacılık hizmetleri dendiğinde ise çok fazla şey gelmektedir. Bu işlemler içerisinde de POS cihazını kullanıcılara vermektir. Elektronik cihazlar içinde de yer alan POS’ta zaman zaman sorunlar yaşanabilmektedir. Sık karşılaşılan sorunların başında ise arızalanması gelmektedir.

İş Bankası Pos Destek Hattı

İş Bankası POS Destek  Başvurusu ve Sonrası

Sorunun ne olduğunu bu destek hattında çalışan müşteri danışmanlarına bildirerek nasıl bir yol izleneceği ve ne yapılması gerektiğini öğrenebilirsiniz. Haftanın yedi günü yirmi dört saat çalışan müşteri danışmanlarına gerekli başvuruyu yukarıdaki numarayı arayarak başvurabilirsiniz.

Müşteri danışmanları sizlere birtakım sorular soracaktır. Bu sorular cevaplandıktan sonra sorunun ne olduğu sisteme yazılarak başvuru ilgili birime yönlendirilmektedir. İş Bankası POS  hattı ile kısa bir süre içerisinde sorununuzu çözebilmek için yardımcı olmaktadır. Yönlendirmelerden sonra ne yapılması gerektiği belirlenerek uygulanmaktadır.

İş Bankası POS Destek İle POS Cihazı Başvurusu

POS cihazı her yerde kullanıldığı için yeni bir yer açıldığında ya da farklı bir nedenden dolayı başvuru yapılması gerekmektedir. Genellik ile başvurular şubelere gidilerek yapılmaktaydı. Şubeye gitmeden zaman kaybetmeden kısa bir sürede olmasını yolu ise İş Bankası POS destek hattı numarasını aramaktır. Sonra süreç;

  • Müşteri danışmanın sorularına yanıt vererek ön bir başvuru alınması
  • Başvurunun incelenmesi ve size geri dönüş yapılması
  • Onaylanması ile POS cihazının teslim edilmesi

Şeklinde olmaktadır. En önemli nokta bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde verilmesidir. Kısa bir süre içerisinde size müşteri danışmanı geri dönüş yapmaktadır. Bu süreçte te destek hattını ayırarak bilgiler alarak ne aşamada olduğunu da öğrenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir