Katip Nasıl Olunur? Katip Maaşları Ne Kadar?

  • Temmuz 6, 2020
  • (0)

Mahkeme salonlarının en etkin memurları arasında elbette ki katipler ilk sıralarda yer almaktadır. Bundan dolayı katiplik mesleği pek çok açıdan ilgi çekici gelmektedir. Bu kapsamda katip nasıl olunur? Sorusunun yanıtını arayanların sayısı da hiç de azımsanmayacak kadardır. Yine katip maaşları ne kadar? Sorusu da yanıtı merakla beklenen sorular arasında yer almaktadır. Her yıl güncellenen katip maaşlarının ne kadar olduğu, 2020 katip maaşları ne kadar oldu? Soruları da yanıtı merak edilen sorular arasında yer almaktadır. İşte bu sorulara dair merak edilen her şey!

Katip Nasıl Olunur?

Elbette ki katip olmak için birtakım ön koşullar mevcut durumdadır. Bu kapsamda katip nasıl olunur? Sorusuna yanıt verirken, KPSS sonucu da karşımıza çıkmaktadır. Günümüz itibariyle katip nasıl olunur? Fakültelerin ya da meslek yüksek okullarının bilgisayar ya da adalet bölümünden mezun olmuş olan kişiler katip olabilmek noktasında avantaj elde edebilmektedir. Bununla birlikte lise mezunu olmakla birlikte MEB bünyesinde yer alan bir kurstan bilgisayar ya da daktilo kursundan başarıyla mezun olanlar da katip olmak yolunda önemli bir kazanımı elde edebilirler.

Katip Maaşları Ne Kadar

Katip nasıl olunur? Öncelikle ilgili yüksek okul ya da kurslardan mezun olunur. Sonrasında uygulama sınavından başarılı olunur. Burada yanlışsız bir şekilde yazmak ve imla kurallarına göre yazabilmek önem kazanmaktadır. Üç dakikada 90 kelime yazabilme şartı da bu uygulama sınavı için geçerli olmaktadır. Yine katip olmak isteyenler KPSS puanın bakımından da yeterli bir puana sahip olmak durumundadır. Sonrasında ise katip olmayı isteyen adaylar sözlü sınava girerler. Mülakat sınavını da başarıyla tamamlayan adaylar artık katip olmak noktasında önemli bir kazanımı da elde etmiş olurlar.

2020 Katip Maaşları Ne Kadar?

Günümüz koşullarında katip maaşları yüksek sayılabilecek bir özelliğe sahip olmaktadır. Katip maaşları ne kadar? Sorusuna farklı yanıtlar vermek mümkün olmaktadır. Zira lise mezunu bir katip maaşı ile ön lisans mezunu bir katibin maaşı farklı olmaktadır. Bu kapsamda ön lisans mezunu olan katipler 3 bin 952 TL maaş alırlarken lise mezunu bir katip de 3 bin 931 TL maaş almaktadır. Tabi ki bu maaş mesleğe yeni başlayan katipler açısından geçerlidir. Meslekte deneyimli olan katipler maaş olarak 5 bin lirasının üzerinde bir maaş alabilmektedir. Elbette ki bu maaş miktarına ek ödemeler vs de dahil olduğunda katiplerin aldıkları maaş miktarları da artış göstermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir