KGF nedir? Kredi Garanti Fonu Ne İşe Yarar ?

  • Mayıs 10, 2019
  • (0)

Bakanlar kurulu kararı ile 1993 tarihinde kurulan ve ilk kefaletini 1994 yılında vermeye başlayan Kredi Garanti Fonu küçük ve orta ölçekli işletmelere finansal destek vermek amacı ile ortaya çıkmıştır. Garanti fonundan yararlanarak küçük ve ortaklı işletmeler yatırımları ve finansmanlarında banka kredisi kullanabilmektedirler. Özellikle bu ölçekteki işletmelerin finansman sağlamaları ve banka kredisinden destek almaları oldukça güç olmasından dolayı bu fon işlerine fayda sağlamaktadır. Aynı zamanda bankalardan kredi almak için başvuru yapan Kobilerden bankaca istenilen teminatlar bu şirketler için büyük engeller olarak görülmektedir. Kredi Garanti Fonu ise bu işletmelere kefalet imkanı sağlayarak, uzun vadede banka kredilerinden yararlanmalarını sağlamaktadır.

Kredi Garanti Fonu

Kredi Garanti Fonu Türk Ticaret Kanunu’na göre kurulmuş olan bir şirkettir. Bu kurum küçük ve orta ölçekli işletmelere kredi alabilmeleri için kefalet veren bir kuruluştur. Kredi vermezler bu amaçla kurulmamıştır ve faaliyetlerinde böyle bir yetkileri yoktur. İşletmeler için kefil olan kuruluştur. Ve bunun sonucunda kredi vermese de kredi almalarına yardımcı olmaktadır. Banka kredisi imkanından faydalanamayan kçük işletmelerin teminat problemini ortadan kaldırmakla bu işletmelerin de banka kredisi alabilmeleri sağlanmaktadır. KOBİ tanımına dahil olan ve teminat gösterme konusunda eksik olan kredi güvenilirliği yüksek olan işletmeler bu fondan destek alabilmektedirler. Bu fondan Türkiye’de faaliyet gösteren tüm Serbest Meslek Mensupları, tarımsal işletmeler, esnaf ve sanatkarlar ve çiftçiler de faydalanmaktadır.

Nasıl Faydalanılır ?

Bankaya bu kefaletten yararlanılmak adına başvuruda bulunulur. Bankanın işletme dosyasını KGF ye iletmesi ile başvuru aşaması gerçekleşmiş olur. Banka tarafından bu başvurunun uygun bulunması neticesinde başvuru iki hafta içerisinde sonlandırılmış olur. Fonun sunmuş olduğu kefalet desteğinden faydalanabilmek için, başvurunun değerlendirilebilmesi adına bir miktar ücret yatırılarak başvuruda bulunulmaktadır. Başvuru sonucunun olumlu olması halinde kredi garanti fonu desteği ile kredi alındığında vade süresince her yıl peşinen değişen oranlar üzerinden komisyon ücreti alınmaktadır. KOBİ’ler için kefalet ile alınabilecek en üst limit 1.000.000 TL dir. KGF alınacak kredinin en fazla %80 kadarına kefil olmaktadır. Kefalet için kredinin türü fark etmemektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir