Kmh Ne Demek ? Kredili Mevduat Hesabı Nasıl Kullanılır ?

  • Mayıs 10, 2019
  • (0)

Kmh, açılımı ile Kredili Mevduat Hesabı, vadesiz mevduat hesabına tanımlanmış olan bir çeşit kredidir. Kredili mevduat hesabı kredi ihtiyaç sahipleri tarafından son dönemlerde fazla araştırma konusu haline gelmiştir. Kredili mevduat hesabı bankaların vermiş olduğu bireysel kredilerden farklı olarak önceden belirlenmiş bir miktar paranın  kişilerin vadesiz hesaba aktarılmasıdır. Aktarılan bu para banka müşterileri tarafından belli bir faiz oranı ile para çekmesine kolaylık tanıyan   ya da verilen vadesiz mevzuat banka kartı kullanılarak alışveriş yapılmasını sağlayan bir çeşit kredidir. Bu hesap banka kartları için verilen avans hesabı olarak da tanımlanabilmektedir. Bazı bankalar ise bu tanımı artı para şeklinde kullanmaktadır.

Kredili Mevzuat Hesabı

Bankalar müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına onlara çeşitli seçenekler sunmaktadırlar. Aslına bakıldığı zaman hepsi birbirine benzer olan bu seçenekler bankalar tarafında farklı adlandırılmaktadır. Aslında verilen her nakitin faizi bulunmaktadır. Bu kart içinde yer alan bir miktar para olsa da öyledir, banka tarafından hesaba ekstra aktarılan para olsa da aynıdır. Sadece uygulanan seçeneklere ve bankalara göre değişiklik gösteren faiz oranları bulunmaktadır.

Kredili mevduat hesapları ise bu seçeneklerden biridir. Açılan vadesiz mevduat hesabına banka tarafından belirlenen tutara göre müşterinin kullanımına açılması için önceden tanımlanmış olan paradır. Bu miktar bankaların müşteriye göre belirlediği limit çerçevesinde verilmektedir. Müşterinin finansal geçmişindeki performansına göre değişiklik gösterebilmektedir. Kredili mevduat hesabının da diğer krediler gibi vade sonunda ödenmesi mecburidir. Bu sürenin geçirlmesi ile ek ücret ve faizleri ödeme yaptırımları ile karşılaşılabilinir.

Kredili Mevduat Hesabı Nasıl Kullanılır ?

Bankada var olan maaş ya da emekli aylığı hesaplarına müşterilerin başvuruları üzerine kredili mevduat hesabı tanımlanmaktadır. Bu hesap alınan maaşın miktarına göre de değişmektedir. Maaş ya da emekli aylığı için hesabı olamayan diğer kişiler ise yine başvuru yaparak kendilerine vadesiz mevduat hesabı açabilmektedirler. Kişilerin finansal geçmişine göre bankalar belli bir miktar parayı hesaba ek hesap olarak aktarmaktadırlar. Bankaların vermiş oldukları kredili mevduat hesapları müşteriye göre farklı tutarda olabileceği gibi uygulanılan faiz oranları da değişiklik gösterebilmektedir. Bankalar ödenilecek olan fazi oranlarını kendileri belirlemektedirler.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir